Ako si vybrať dvere do bytu?

Celkovú atmosféru domácnosti tvoria nielen vybavenie, ale taktiež dvere, ktoré chránia vaše súkromie. Dvere do bytu resp. vchodové dvere vás chránia, reprezentujú a esteticky dopĺňajú. Preto by ste mali dbať na výber. To ako dvere do bytu vyzerajú, ako fungujú a to v akom sú stave, vypovedá mnohé o ich majiteľovi. Vysnívané dvere do bytu si môžete vyrobiť u stolára na mieru alebo si vyberiete predajcu, u ktorého si môžete zakúpiť určitú fabrickú značku dverí. Aj vo fabrickej výrobe si môžete vytvoriť dvere s atypickými rozmermi, ale samozrejme s príplatkom. Suma dverí (výroba, dovoz a montáž) býva vo fabrickej výrobe v závislosti od modelu a iných faktorov býva často výhodnejšia. Ak volíte dvere do bytu, samozrejmosťou je, aby boli bezpečnostné. Nebodaj ak dôjde k násilnému vniknutiu do vášho bytu a vy nebudete disponovať certifikátom o bezpečnostnej triede vchodových dverí, poisťovňa vám nemusí vzniknutú škodu na majetku preplatiť.  

moderní dveře
 

Veľkosť a rozmery dverí

 
Rozmer vám napovie, aké veľké objekty môžete prenášať cez dvere. Na to treba myslieť hlavne pri projektovaní domu, ale aj pri kupovaní zariadenia. Napríklad keď si budete zariaďovať byt, je potrebné aby ste s novým nábytkom cez dané dvere prešli.
 

Tvar dverí

 
V súčasnosti je ponuka dverí veľmi pestrá a široká. V niektorých prípadoch je až náročné si vybrať pre seba tie najkrajšie a najideálnejšie dvere, ktoré budú spĺňať vaše predstavy. Obchody ponúkajú okrem jednoduchých plných dverí, dvere s rôznym typom presklenia a rôzne iné tvary krídel, napríklad v modernom, rustikálnom, vidieckom alebo retro štýle. Okrem dverí s klasickým systémom otvárania, existujú už aj posuvné dvere pred stenu alebo dvere ktoré majú stavebné puzdro, kyvné dvere alebo lietačky.
 

Falcové alebo bezfalcové ?

 
V súčasnosti sú už dlhšie v ponuke bezfalcové dvere alebo bezpolodrážkové dvere. Je to typ, pri ktorom je skrytý pánt, v tomto prípade ide o elegantnejšie a jemnejšie interiérové riešenie avšak je to drahšie.

prázdný interiér
 

Výplň dverí

 
Najčastejšou výplňou dverí je odľahčená drevotriesková doska. Avšak v ponukách má svoje miesto aj výplň z plnej drevotrieskovej dosky, ktorá je však finančne náročnejšia a dvere sa pri jej použití ťažšie otvárajú. Pokiaľ chcete ušetriť, vhodný spôsob je výplň z papierovej voštiny. Využitie nachádza pri lacnejších typoch dverí, akými sú napríklad plné dvere s fóliovou povrchovou úpravou. Nakoniec existuje variant plných dverí z masívneho dreva, ktorá sa však odráža na vyššej cene. Pri povrchovej úprave dverí máte na výber fóliu, CPL a HPL laminát, dyha, farebný nástrek alebo lesklou povrchovou úpravou.