Meditácia – najlepší bojovník proti stresu

Všetci ho poznáme, každý z nás ho neraz zažíva a veľmi dobre vieme ničí naše fyzické a aj psychické zdravie. Najlepší spôsob ako sa zbaviť stresu, ako mu predísť a znova zharmonizovať svoje telo a myseľ je meditácia.
Podľa budhizmu sú meditačné techniky jediným prírodným liekom na naše trápenia, úzkosti, strach a všetko čo trápi ľudské duše. Vďaka meditácii sa ľudská myseľ lepšie koncentruje, vyvoláva v nás pozitívne emócie a problémy, ktoré sa zdali neriešiteľné majú zrazu celkom jasné a jednoduché riešenia.

čidlo

Čo je meditácia.
Budhisti by Vám na túto otázku povedali niečo v zmysle, že je to stav mysle… pestovanie pokojného a pozitívneho stavu mysle.
Pokojná myseľ je myseľ, ktorou neblúdi množstvo myšlienok. Prestať myslieť je asi nemožné, ale tréningom sa tento stav dá dosiahnuť. Možno sa Vám to nepodarí na prvý – druhý pokus, ale isto sa Vám to podarí.

Nemusíte pritom sedieť v pozícii „lotosového kvetu“, pokojne si sadnite na kolená, alebo do kresla – urobte si pohodlie. Pokúste sa upokojiť, nemyslite na nič, len nechajte celým svojim telom preniknúť pocit pokoja a mieru. Ak nedokážete prestať myslieť, v začiatkoch myslite na niečo pozitívne, upokojí Vás to. Časom sa dostanete do stavu „bezvedomia“ (nie doslova). Prestanete vnímať svet okolo seba, ponoríte sa do svojho vnútra. To je len začiatok transformácie mysle a vedomia, nasledovať bude vyššia úroveň vedomia.
Pokoj, ktorý vo Vás zavládne bude aj po skončení meditácie nejaký čas s Vami. Nič Vás tak ľahko nevyvedie z mieri.

Čo nie je meditácia.
Koncentrácia– sústredenie sa na konkrétny objekt, alebo myšlienku nie je meditácia. Stále myslíte, Vaša myseľ je zamestnaná danou vecou.
Cvičenie– hovorí sa, že pri joge, alebo niektorých dýchacích cvičeniach si oddýchnete. Možno si oddýchnete fyzicky, ale Vaša myseľ si ani pri menej náročných fyzických aktivitách neoddýchne.

budha

Strata kontroly– rôzne zvuky, hlasy, prípadne farebné obrazce, pomocou ktorých by ste mali dosiahnuť zmenený stav vedomia nie je meditácia. V tomto prípade stratíte kontrolu nad niektorými časťami samých seba – meditácia o tomto nie je.
Meditácia má svoje korene vo východných kultúrach. Je stará tisíce rokov a aj napriek pokročilej lekárskej vede je meditácia najlepším liekom proti stresu. Zlepšením nášho duševného zdravia sa zlepší kvalita nášho fyzického zdravia. Meditácia Vás nevylieči z chorôb, ale zabráni vzniku telesných problémov, ktoré spôsobuje stres.