9 vecí ktoré ste možno o svojej záhrade nevedeli

1.       Slnečnice
Kvet slnečnice vlastne nie je iba jeden kvet, ale hnedý stred je vy tvorený z 1000 – 2000 malých samostatných kvetov na jednej stonke. Takéto rastliny sú aj sedmokráska, rebríček, zlatobyľ, astra.
 rozkvetlá slunečnice
2.       Rastliny reagujú na zvuk
Čo sa môže zdať iba ako rozprávka bolo potvrdené aj vedcami. Štúdie ukázali, že vibrácie ako hudba alebo hlas môžu mať vplyv na rast rastlín. Vedci tiež porovnali dva skleníky – jeden bol úplne tichý a v druhom hrala hudba. Rastliny sa lepšie rozrastali v druhom.
 
3.       Rajčiny budú sladšie vďaka prášku na pečenie
Ak pravidelne posypete rajčiny vo vašej záhrade trochou prášku na pečenie, zníži to kyslosť pôdy a rajčiny budú sladšie.
 
4.       Farbu hortenzie môžete ovplyvniť zmenou pH pôdy
Zásaditejšia pôda spôsobuje ružovšie kvety, zatiaľ čo z kyslejšej pôdy rastú modré kvety. Ak chcete modrejšie kvety, pridajte do pôdy organické zložky ako napríklad vaječné škrupinky alebo kávovú usadeninu.
 
5.       Vanilková príchuť pochádza z orchidei
Vanilková príchuť pridávaná do potravín pochádza z luskov orchidei Vanilla planifolia kvôli sladkej vôni. Odroda Sharry Baby vonia zas ako čokoláda, Golden Elf ako citrus, Phalaenopsis Violacea ako škorica. Ak si tieto kvety dobre nakombinujete, môže vaša záhrada voňať ako koláč.
 
6.       Priemerná jahoda má okolo 200 semienok. Je to jediné ovocie, ktoré má semienka zvonku.
 
7.       Pivónie sa najskôr pestovali pre medicínske účely
Tieto kvety uľavujú pri bolestiach hlavy a pri astme. Dnes už sa pestujú pre krásne veľké farebné kvety.
 květy pivoňky
8.       Niektoré rastliny otvárajú kvety v noci
Aby rastliny prilákali nočných opeľovačov, otvárajú svoje kvety v noci. Sú to napríklad kvety tabaku (Nicotiana alata), mesačný kvet (Ipomoea alba), alebo anjelské trúby (Datura inoxia). Iné kvitnú cez deň, ale v noci rozvoniavajú.
 
9.       Pestrofarebné rastliny sú mutanti
Rastliny s bielo-zelenými listami sú väčšinou mutácie. Chlorofyl je zeleným farbivom potrebným pri procese fotosyntézy. Vo viacfarebných listoch bunky ktoré ho neprodukujú, sú biele, niektoré môžu byť žlté alebo ružové.