Ako si poradiť s nerovným terénom


V dnešnej dobe veľmi rýchlo stúpa cena pozemkov a preto môžu byť svahovité kopčeky dobrou alternatívou. Cena týchto parciel je väčšinou aj ďaleko lacnejšia.

Ideálnym riešením sú terasy. A ak ste aspoň trochu šikovní, zvládnete všetko aj svojpomocne. Je potrebné správne navrhnúť úpravy svahu a použiť betónové stavebné prvky pre vytvorenie jednotlivých terás. Môžete vyskúšať rôzne múriky, palisády alebo schodisko. Svojej záhrade tak dodáte jedinečnú atmosféru a budete mať dostatok priestoru pre efektívne trávenie voľného času.
zvláštní zahrada
Palisády z betónových blokov môžu byť vysoké od 40 cm až po dva metre. Takže sa správne zahryznú do akéhokoľvek kopca. Vaša záhrada tak bude mať krásne estetické členenie. Najčastejšie tvary profilov palisádových dielcov sú štvorec, obdĺžnik a kruh. Umožňujú totiž presné a ľahké vybudovanie rovných alebo oblých línií palisády.

Dominanta záhrady

Pohyb medzi jednotlivými úrovňami môžete riešiť dvojakým spôsobom. Šikmou rovinou alebo schodiskom. Na vytvorenie dokonalého efektu môžete použiť palisádu spolu s dlažbou alebo špeciálne schodiskové diely. Schodisko sa dá vytvoriť aj samostatne alebo materiál využijete ako obklad už na hotové.
Oproti tomu stavba palisád je ďaleko jednoduchšia. Jedinou chybou na kráse je vysoká hmotnosť jednotlivých dielcov, ktorá môže dosiahnuť až 100 kg. Pri ich usadzovaniu sa používa betónová opierka. Tá by mala siahať do výšky 1/3. Zaistí vám tak pevnosť a stabilitu.
Alebo môžete skúsiť jednoduché schodisko. K tomu vám stačí dobré obrázkové schéma, ktorým sa budete riadiť. Pokiaľ si ale stále nie ste istí, či to zvládnete, radšej oslovte odborníkov. Veď to nie je žiadna hanba. Aspoň si budete istí profesionalitou práce. Opomenutie zdanlivých drobností, ako sú drenáž alebo riadne zhutnenie podkladu, môže znehodnotiť ako vynaložené úsilie, tak výsledok.
 šnek na jahodě
Ako budete mať všetko hotové, čaká vás tá príjemnejšia časť. Konečne si vyberiete, čím záhradu osadíte. Môžete si zadovážiť rôzne ovocné dreviny a kríky, zeleninu aj okrasné kvety. Záleží už len na vašom vkuse a na tom, čo by ste chceli pestovať. Zároveň si tu môžete vybudovať menší prístavok, do ktorého sa vám zmestí všetko náradie alebo ísť rovno do stavby chatky, aby ste tu mohli aj v prípade potreby prespať. Zároveň si tu oddýchnete a zabudnete na vaše všedné starosti.