Konope – kvalitná biomasa


Podľa legiend zo starovekej Číny bolo konope na počiatku všetkých rastlín v poľnohospodárstve.Jeho semená sa dokonca dostala aj do jedálnička vidiečanov. Zo stonkových vlákien, ktoré sú v rastlinné ríši najdlhšie a najpevnejšie, si ľudia začali vyrábať povrazy, siete, domáci alebo aj pracovné textílie a množstvo ďalších vecí. Vďaka svojej odolnosti sa presadilo aj v lodnom priemysle. Bolo to práve konope, vďaka ktorému sa začali podnikať dlhé zaoceánske plavby. A práve kvôli nemu došlo k rozvoju obchodu a objavenie kontinentov.
lékařské marihuany
Jeho výhoda spočíva v tom, že patrí do kategórie obnoviteľných zdrojov.
 „Čínskou technológiou“ recyklácie starých látok sa z neho až do 20. storočia vyrábal kvalitný, trvanlivý a lacný papier.Odpad zo stoniek sa používal ako podstielka pre domáce zvieratá alebo ako palivo. Konope bolo často používané ako liečivo. Dokonca už starí Číňania ho považovali za elixír nesmrteľnosti.

Na hospodárske účely sa pritom pestovali a šľachtili odrody Cannabis sativa (konope siate) s až 5 metrov dlhou stonkou. Liečebné a spirituálne využitie sa vzťahovalo hlavne ku Cannabis indica (konope indické) s vysokým obsahom THC.

Význam konope rástol hospodársky i v 19. storočí. Stal sa postupne mocným majetkom mnohých štátov, ktoré by kvôli nemu viedli aj vojnu. Lieky z jeho výťažkov boli v tej dobe najpredávanejšie a vládlo aj trhu s olejmi.
Až oveľa neskôr sa začali využívať najmä jeho kvety pre svoje halucinogénne účinky a to najmä medzi americkou a prisťahovaleckou mládežou. V USA prijali aj zákon, ktorý sa týkal dane z marihuany a tým jej pestovanie de facto znemožnil. Z USA sa v druhej polovici 20. storočia šírili snahy o celosvetový zákaz pestovania konope. To, že tieto snahy uspeli len čiastočne, je zásluha iných režimov vo východnej Európe a Ázii, rovnako ako francúzskych a španielskych poľnohospodárov, ktorí uhájili právo zásobovať továreň na výrobu cenných a cigaretových papierov domácim konope.
Od polovice 80. rokov sa vedci zaslúžili aj o vyšľachtenie technického konope s v podstate nulovým obsahom THC.
Ekologicky pestované konope sa presadzuje ako unikátna potravina, ktorá má ideálny obsah esenciálnych mastných kyselín, ľahko stráviteľných bielkovín, vitamínov a minerálov. Samotné semienko má príjemnú orieškovú chuť. Všetci pritom potvrdzujú jeho blahodarné účinky na imunitu, trávenie, kvalitu pokožky a celkovú vitalitu. Konopný olej používa vo svojich výrobkoch rad kozmetických firiem, vedľa toho je základom ekologických čistiacich prostriedkov.
Pomáha najmä zmierňovať bolesti a príznaky Parkinsonovej choroby. Uľavuje boľavým kĺbom.
rostlina konopí
Za vopred daných zákonných podmienok ho môžete pestovať aj vy sami. Na vašej záhrade musíte nájsť dobré miesto s dostatkom svetla, aby sa rastlinkám dobre darilo. Stačí im aj obyčajná pôda lebo ide o dosť nenáročnú bylinu.