Ako správne gazdovať s peniazmi

Predpokladám, že väčšine z nás nefiguruje na účtoch niekoľkociferné číslo. Žijeme si svoje obyčajne priemerné životy, s obyčajnými problémami a priemernými príjmami. A nie je nič horšie, ako keď vás prekvapia nečakané výdavky. Isto to pozná každý z nás. Plánujete ísť s rodinou na predĺžený víkend do Tatier.
americké peníze
Lenže čo čert nechce! Zavolá manžel, že sa mu cestou do práce pokazilo auto! „Nebude to ani také drahé, ako som si myslel. Bratranec Fero z autoservisu mi pomôže zohnať súčiastku na opravu za super cenu!“ počujete kričať svojho muž v mobile.  A vy ani trochu nechápete jeho radosť. Hlavne keď zo seba dostane sumu za tú súčiastku. Peniaze odložené na víkend v Tatrách čoskoro zmenia majiteľa… Ako ale predísť takýmto situáciám?

Poznajte svoje výdavky
V prvom rade je dôležité usporiadať si svoje výdavky, vedieť koľko a za čo musíte zaplatiť. Bývanie, cestovné do práce, oblečenie, strava. Zdá sa vám, že míňate veľa? Skúste si jeden mesiac písať, koľko a za čo utrácate peniaze. Je to otravné, ale stojí to za to. Keď to vidíte spísané všetko na jednom  papieri, získate na svoje peniaze úplne iný pohľad! Ale hlavne zistíte, že často krát kupujete zbytočne veľa, alebo kúpite veci, ktoré vôbec nepotrebujete.

Treba šetriť
Áno, neustále to počúvame zo všetkých strán. Je dôležité odložiť si zo svojho príjmu vždy nejakú čiastku na horšie časy. Podľa odborníkov je ideálne, keď si každý mesiac odložíte 10% zo svojho príjmu. Nie vždy sa to dá, dôležitá je však vôľa. Ak si nemôžete dovoliť dať bokom 10% svojich peňazí, skúste to s menšou čiastkou.

Aj keď to bude iba 10 euro, vždy je to lepšie ako nič. Za rok to bude 120 euro, ktoré môžu byť rezervou na čokoľvek. Ideálne je odložiť si tieto peniaze hneď na začiatku mesiaca. Banky ponúkajú napríklad rôzne typy sporiacich účtov. Stačí zadať trvalý príkaz, a peniažky odídu z účtu. A keď nebudú na bežnom účte, tak ich neminiete.
papírové dolary
Poupratujte si vo svojich veciach
Ak sa vám stále nedarí odložiť si nejaké peniaze bokom, alebo si chcete kúpiť niečo „nad limit“ vašich príjmov, a nemáte za čo, skúste si doma upratať. Nemyslím tým poutierať prach a povysávať. Skôr sa skúste objektívne pozrieť na veci ktoré máte doma, v skrini, pivnici, garáži. V skrini určite nájdete veľa vecí, ktoré ste niekoľko rokov nemali na sebe, a opatrujete ich iba z nostalgie, alebo s mylnej nádeji, že do tých šiat opäť schudnete.

Alebo ste kúpi mixér či odšťavovač, použili ho jeden krát, a teraz je odložený na polici v garáži. Zbavte sa tých vecí! Existuje množstvo internetových bazárov, kde ľahko nepotrebné veci predáte. Nebudú vám zbytočne zaberať miesto v skrini, a ich predajom získate potrebné peniaze na kúpu niečoho, čo potrebujete súrnejšie, alebo vám urobí radosť.