Prinášajú peniaze šťastie do nášho života?

Kto by v živote nechcel byť šťastný? Taký človek vari neexistuje. Predstava spokojnosti a šťastia sa u každého z nás spája s niečím iným. Samozrejme, v prvom rade chceme byť zdraví, spolu so svojimi blízkymi. Ale hneď za tým sa naše šťastie začne pretavovať do omnoho hmotnejších vecí, ktoré sa dajú kúpiť:
·         máme byt, ale chceme mať väčší,
·         alebo rovno postaviť dom,
·         ojazdené staré auto vymeniť za nové,
·         kúpiť si nový televízor,
·         mnohých z nás zlákajú ďaleké svety, predstava exotickej dovolenky, či extrémnych športov v cudzine.
prasátko na úspory
Prečo nie? Veď keď má človek peniaze, všetko si to môže dovoliť. Ale aby mal človek peniaze, začne sa honba za ich zhromažďovaním, samozrejme, v čo najkratšom možnom čase. To však pre človeka znamená:
·         tráviť viac času v práci, aby človek zarobil viac peňazí,
·         snažiť sa o kariérny postup,
·         stíhať dve-tri práce,
·         prijať prácu v inom meste či štáte kvôli vyššej mzde,
·         nervozitu, prepracovanosť, zvýšenú chorobnosť,
·         zhoršenie vzťahov v rodine.
 
A tu sa dostávame k našej téme. Zarobím viac peňazí, kúpim si nový dom, televízor, prerobím záhradu, postavím bazén. Ale za akú cenu? Manželia sa často doma ani nevidia, jeden príde z práce, druhý zase odchádza, deti sa vychovávajú viac-menej sami. Rodina sa už pokope skoro ani nevidí. Komunikácia prebieha skôr cez mobily alebo internet.

Nechcem tvrdiť, že je niečo zlé na tom, keď sa človek napríklad vzdeláva a chce si nájsť lepšiu prácu, za viac peňazí. Človek je tvor akčný a tvorivý, je fajn keď napreduje a chce viac. Ale je dôležité nájsť správnu mieru toho, čo chceme, a toho, čo potrebujeme.
holka s peněženkou
Telka ešte funguje, aj keď je staršia. Auto ešte jazdí, a pokiaľ nepýta opravu za astronomickú sumu, bude jazdiť ešte možno aj pár rokov. Ale o pár rokov nás môže mrzieť, že sme prešvihli rásť naše deti. Kvôli práci a peniazom nevideli ich úsmevy a boliestky, zabudli na manželove narodeniny. Niekedy tie peniaze naozaj nestoja za to.