Prinášajú peniaze šťastie do nášho života?


Kto by v živote nechcel byť šťastný? Taký človek vari neexistuje. Predstava spokojnosti a šťastia sa u každého z nás spája s niečím iným. Samozrejme, v prvom rade chceme byť zdraví, spolu so svojimi blízkymi. Ale hneď za tým sa naše šťastie začne pretavovať do omnoho hmotnejších vecí, ktoré sa dajú kúpiť:
·         máme byt, ale chceme mať väčší,
·         alebo rovno postaviť dom,
·         ojazdené staré auto vymeniť za nové,
·         kúpiť si nový televízor,
·         mnohých z nás zlákajú ďaleké svety, predstava exotickej dovolenky, či extrémnych športov v cudzine.
bohatý podnikatel
Prečo nie? Veď keď má človek peniaze, všetko si to môže dovoliť. Ale aby mal človek peniaze, začne sa honba za ich zhromažďovaním, samozrejme, v čo najkratšom možnom čase. To však pre človeka znamená:
·         tráviť viac času v práci, aby človek zarobil viac peňazí,
·         snažiť sa o kariérny postup,
·         stíhať dve-tri práce,
·         prijať prácu v inom meste či štáte kvôli vyššej mzde,
·         nervozitu, prepracovanosť, zvýšenú chorobnosť,
·         zhoršenie vzťahov v rodine.
 
A tu sa dostávame k našej téme. Zarobím viac peňazí, kúpim si nový dom, televízor, prerobím záhradu, postavím bazén. Ale za akú cenu? Manželia sa často doma ani nevidia, jeden príde z práce, druhý zase odchádza, deti sa vychovávajú viac-menej sami. Rodina sa už pokope skoro ani nevidí. Komunikácia prebieha skôr cez mobily alebo internet.
otec se synem na procházce
Nechcem tvrdiť, že je niečo zlé na tom, keď sa človek napríklad vzdeláva a chce si nájsť lepšiu prácu, za viac peňazí. Človek je tvor akčný a tvorivý, je fajn keď napreduje a chce viac. Ale je dôležité nájsť správnu mieru toho, čo chceme, a toho, čo potrebujeme.

Telka ešte funguje, aj keď je staršia. Auto ešte jazdí, a pokiaľ nepýta opravu za astronomickú sumu, bude jazdiť ešte možno aj pár rokov. Ale o pár rokov nás môže mrzieť, že sme prešvihli rásť naše deti. Kvôli práci a peniazom nevideli ich úsmevy a boliestky, zabudli na manželove narodeniny. Niekedy tie peniaze naozaj nestoja za to.