Brankárska výstroj a jej história v sebe skrývajú mnoho zaujímavostí

Hokej predstavuje šport, o ktorom ľudia počuli už v každom kúte sveta. Niektoré krajiny sú natoľko privilegované, že majú dokonalé podmienky na hranie tohto športu. Iné krajiny si tieto podmienky jednoducho vytvorili a existujú tiež aj také, v ktorých nie je možné hokej hrať. Hokej hrá spravidla 6 hráčov, pričom jedným z najdôležitejších je brankár. A ten musí mať patričnú výstroj. Brankárska výstroj vyšla od svojho počiatku rozsiahlym vývojom. Prinášame vám menšie porovnanie, ako to bolo s brankárskou výstrojou v minulosti a ako vyzerá dnes.

brankář

Aká je história brankárskej výstroje?

Brankárska výstroj je o niečo rozdielna než tá, ktorú majú ostatní hráči. Brankár má špeciálnu úlohu – ochraňovať svoje bránkovisko a zabrániť tomu, aby bol puk umiestnený do priestoru bránky. Je teda vystavený nadmernému tlaku a je ohrozený nielen pukom, ale aj zákrokmi ostatných hráčov. Dôležitá je brankárska maska. V oblasti vývoja brankárskej masky je zaujímavé spomenúť, že prvú masku použila žena, ktorá si tvár chránila pomocou šermiarskej masky. Bolo to v roku 1927. Ich používanie vo veľkom sa začalo praktizovať až od 60. rokov 20. storočia. Ich masívne používanie začalo vtedy, keď vtedajšieho hráča New York Rangers zasiahol puk priamo do tváre.

Jeho ošetrenie si vyžiadalo niekoľko zašívaní, on sa však ani napriek zraneniam hrania nevzdal a na ľad sa vrátil späť, avšak už s maskou na tvári. Brankárske betóny tiež tvoria neoddeliteľnú súčasť brankárskej výstroje. Najskôr sa používali betóny, ktoré boli určené na ochranu hráčov kriketu. V 30. rokoch 20. storočia boli po prvýkrát zhotovené brankárske betóny, ktoré sa podobali tým dnešným. Mali úzku spojitosť s tými, ktoré boli určené na hranie kriketu. Boli ich modifikáciou, tie hokejové však boli pokryté hladkou látkou. Zaujímavosťou však ostáva, že prvé betony vážili každý 8 kilogramov.

hokej

Okrem hokejovej výstroje je pre brankára dôležitá aj brána

Aj keď brána nepatrí do základnej brankárske výstroje, jej história tiež stojí za povšimnutie. Ako bránky v minulosti slúžili napríklad kamene, ktoré boli neskôr nahradené tyčami. Po určitom období sa na bránu začala umiestňovať rybárska sieť, ktorá sa vyvinula do siete, akú poznáme dnes.

Ak vás táto problematika zaujíma, navštívte stránku https://www.hokejovekorcule.sk, kde nájdete množstvo zaujímavých informácií o tom, ako sa formovali jednotlivé časti hokejovej výstroje. Okrem toho tu tiež nájdete aj širokú ponuku hokejovej výbavy za priaznivé ceny.