Cibuľa je starý liek

Cibuľu jedli aj naši predkovia a aký boli zdraví. Obsahuje totiž mnoho baktericídnych látok a pôsobí aj ako antivirotikum. V racionálnej výžive je mnohokrát spomínaná a s radosťou využívaná aj napriek jej zápachu a štipľavej chuti. Praví gurmáni ju oceňujú na vysokú priečku – je chutná, výživná, skoro bez kalórií, podporuje trávenie a navyše je to taký všeliek. Má mnoho blahodarných účinkov, no to už posúďte sami.cibule.jpg
Najznámejšia je klasická, biela cibuľa, ktorú používame do rôznych základov na prípravu mäsa, do zeleninových šalátov, ale používame ju aj na zaváranie, či v surovom stave. Cibuľa je neoddeliteľnou súčasťou mnohých jedál, a tak je tomu aj v medicíne. Jej extrakty sa využívajú pre liečbu mnohých ochorení. Určite si spomenieme na starí časy, kedy nám staré mamy varili v hrnčeku cibuľu s medom a maslom – na boľavé hrdlo, proti zápalu a na zmiernenie kašľu. Jej jediný účinok však nespočíva len v zdravotnom účinku!
Na krásu
Je súčasťou detoxikácie tela a používa sa aj pri chudnutí. Znižovanie hmotnosti je totiž v dnešných dňoch veľmi dôležitým prvkom a cibuľa obsahuje látky podporujúce vylučovanie tráviacich štiav, má mnoho potvrdených účinkov pri rapídnom znižovaní hmotnosti. Prečistí vás nielen zvnútra (čistenie tráviacej rúry, žlčníka, obličiek), ale aj zvonku.
Výťažky z cibule je možné prikladať na pokožku hlavy, a tým zabrániť lámavosti vlasov a zvýšiť efektivitu ich pružnosti! Dokonca nie je novinkou, že sa krúžky z čerstvej cibule prikladajú na pleť a zbavujú ju tak nečistôt a dodávajú potrebný kolagén – pretože cibuľa podporuje jeho udržanie v tele.plátky cibule.jpg
Pomáha proti chronickým chorobám!
Určite je vhodná pre diabetikov, celiatikov, pre ľudí s laktózovou intoleranciou a pôsobí aj proti srdcovým chorobám. Je dobré zaradiť ju do jedálnička, ak človek trpí srdcovou isuficienciou, vysokým krvným tlakom, či aterosklerózou. Obsahuje totiž látku – alicín, ktorá pôsobí proti nahromadeniu cholesterolu v cievach a pozitívne reguluje trávenie tukov a napomáha pečeni pri premene lipidov.
Ak teda chcete byť krásne zvnútra i zvonku, zájdite si do špajze po cibuľu!