Dobrodružstvá, ktoré navrátia rovnováhu Vášmu telu i duši


Či už máte objaviteľského ducha alebo ste romantickou dušou, sú miesta, ktoré Vám prinesú netradičné výzvy a pokoj. Aj najlenivejšieho človeka uchvátia svojou krásou a nespútanosťou.
 príroda írsko

  • Croagh Patrick, Írsko

Írsky patrón sv. Patrick sa 40 dní postil na vrchole tejto hory, ktorá sa črtá nad vresmi, bažinami a ostrovmi Clew Bay. Je to tiež mýtické miesto, na ktorom navždy vykázal hady z Írska. Hora Croagh Partick je posvätným cieľom pútnikov už po tisícročia a na jej vrchole na Vás čakajú odkryté pozostatky keltskej pevnosti. Írski pohani tu ctili duchov a začínali žatvu.
 sacro monte

  • El Camino de Santiago, Španielsko

Viac ako 11 storočí sa pútnici túlajú cez Francúzske Pyreneje a severnú časť Pyrenejského polostrova, až do Santiago de Compostela. Ich cestičky boli rôzne, dnes väčšina používa chodník El Camino de Santiago. Na konci dlhej túry bola katedrála, ktorá vraj uchovávala pozostatky apoštola Jána. Počas cesty si môžete odpočinúť v prístreškoch, kláštoroch a kostoloch. Vaša odmena nebude len duchovná, v meste na Vás čaká aj vynikajúci mandľový koláč.
 

  • Pútnické cesty Kamno Kodo, Japonsko

Hlboko v horách sa nachádzajú 3 chrámy, ku ktorým vedú chodníky vyšliapané mníchmi a cestovateľmi. Dôkazy o duchovných základoch budhizmu v tomto regióne pochádzajú zo 6. storočia, ale známky, že išlo o posvätné miesto, siahajú do dávnych čias. Neexistuje k nim len jedna trasa, môžete si vybrať jednu zo štyroch rôznych hlavných trás. Či už sa vyberiete priamo cez hory alebo pozdĺž pobrežia, čakajú na Vás malé kaplnky, tradičné dedinky, bambusové lesy a ryžové polia.
 ukazatel via francigena

  • Via Francigena, Taliansko

Všetky cesty vedú do Ríma. Jedna z nich sa tiahne od Canterbury k nebesám cez pohorie Jura a Alpy a zvažuje sa na Talianske pobrežie. Rovnako, ako stredovekí pútnici, aj dnes sa mnohí vydávajú na návštevu kláštorov a opátstiev roztrúsených popri tejto ceste. Cesta sa hadí údoliami a hrebeňmi síce až 2000 km, ale na rôznych úsekoch si ju môžete spestriť. Regióny známe výrobou vína sa tešia naozaj veľkej popularite.
 

  • Mount Kailash, Tibet

Medzi všetkými tibetskými štítmi, sa dokonca aj Mount Kailash teší mimoriadnemu miestu na rebríčku. Jeho dramatický výzor mu získal povesť domova bohov, a to hneď v niekoľkých náboženstvách – hinduizmus, budhizmus, džinizmus a bonizmus. Pre každé z nich je symbolom spirituality, miestom na dosiahnutie osvietenia a zdrojom energie. Okruh okolo hory má asi 53 km a verí sa, že ak ho zopakujete 108-krát, dosiahnete nirvánu. Trasu lemujú pagody, kaplnky a chrámy