(Ne)objavené Dánsko


Táto krajina mi je známa už od detstva. Nie preto, že by som tam narodila alebo tam žila ale z fotky, ktorú som ako dieťa objavila v sekretári. Bola na nej malinka morská panna sediaca na kameni, ktoré obmýva more. Vysnívala som si o nej svoj vlastný príbeh, nemajúc ani tušenia, že to už raz predo mnou niekto urobil. Tým pánom bol Hans Christian Andersen.
Dánsko sa hrdí pár synonymami: je najstaršou monarchiou na svete, najmenej skorumpovanou, s najvyššou gramotnosťou a najnižšou nezamestnanosťou. Je rovinaté a veľmi úrodné. Susedí iba s jediným štátom: Nemeckom. Patria k nemu aj Faerské ostrovy a Grónsko.
 Dánský zámek
Počasie je podobné ako v Británii, priemerná januárová teplota je okolo 0°C a letné sa pohybujú okolo 16-18°C.
 
Nakoľko je Dánsko poloostrovnou krajinou s dobre vyvinutým poľnohopodárstvom ich tradičnými jedlami sú ryby a rôzne druhy mäsa z lokálnej produkcie. Doporučujem tam ochutnať:
Smørrebrødsendviče na tisíc spôsobov, väčšinou pripravené z tmavého ražného dánskeho chleba s maslom obloženého kúskami mäsa, rýb, syra, nátierky a zeleniny
Gule ærter– hrachová polievka podávaná zo soleným bravčovým mäsom, mrkvou a rozličnou zeleninou
Æbleflæsk– plátky bravčového mäsa servírované s jablkom, cibuľou a slaninou
Øllebrød– („pivný chlieb“) puding pripravený z ražného chleba, cukru a piva ochutený s citrónovou a pomarančovou kôrou, ozdobený šľahačkou
Danablu– tradičný dánsky syr s modrou plesňou vo vnútri
 město Nyhavn
Miesta,ktoré sa oplatí navštíviť:
labyrint Samsø –najväčší lesný labyrint nachádzajúci sa na severnej strane ostrova Samsø, pre výlet s deťmi ako stvorený, môžete sa rozhodnúť pre rôzne stupne obtiažnosti blúdenia :
rybárske mestečko Dragør– tradičná dánska architektúra, dláždené úzke uličky s neopakovateľnou atmosférou, z prístavu je výhľad na most Øresund, ktorý spája Dánsko zo Švédskom
hrad Egeskov– stredoveký hrad nachádzajúci sa na ostrove Funen s rozprávkovou atmosférou a krásnym anglickým parkom
maják u moře
Skagen (Grenen)– mesto na severe Dánska kde sa na pláži Grenen nachádzajú fantastické pieskové duny a stretávajú sa vlny Severného a Baltského mora. Pri troche šťastia uvidíte aj tulene.
Ostrov Sejerø– iba 12km² veľký ostrovček kde nájdete úžasný pokoj. Na ostrov sa dá preplaviť trajektom, je tam kemp a dajú sa požičať bicykle.