Netrpte v posilňovni

Každý vie, ako to je v posilňovni. Nikto nechce vyzerať, že nevie, ako má cvičiť. Preto sa radšej neopýta druhých, často krát ani trénera. Cvičenie s veľkými váhami však nie je malina a občas môže dôjsť k poraneniam. Pre športovca nie je nič horšie. Chcete sa aj vy vyhnúť preťaženiu a komplikáciám?

běh

Stretching
Ak si myslite, že stretching je preceňovaný, zrejme ho necvičíte. Verte či nie, jednoduché zahrievacie cviky často obsahujú v sebe prvky, ktoré rozprúdia telo a natiahnu svaly. Viac okysličené sa potom môžu bezpečne pustiť do námahy v podobe cvičenia. Nikdy by ste nemali vynechávať základ. V tomto prípade je to stretching. Vždy si precvičte celé telo, ale dbajte hlavne na tie svalové skupiny, s ktorými máte naplánované posilňovať. Venujte sa zahrievaniu aspoň desať minút.

Najedzte sa
Koľko ľudí, toľko chutí. To platí aj pre vyber jedla pred cvičením. Najlepšie spravíte, ak si dáte ovsené vločky, či banán, ktorý obsahuje magnézium. To uvoľňuje svalstvo a je menšia pravdepodobnosť, že vás stihne kŕč. Čomu by ste sa mali úplne vyhnúť? V prvom rade sú potraviny, ktoré nám nemusia robiť dobre. Napríklad strukoviny vedia nepríjemne pohnúť črevá, preto ich nekonzumujte. Taktiež to platí o bublinkatých nápojoch. Zvlášť pozor si dajte na ochutene vody, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru. Ten by mohol vyvolať zbytočný energeticky útlm. Neodporúča sa konzumovať mliečne výrobky, aj keď jogurty sú povolene. Vynechať by ste mali aj stopercentne ovocné džúsy.

posilovna

Návyky
Je to všetko o zvykoch. To, ako sa budete po cvičení cítiť. Nikdy sa nepremáhajte na silu, cvičte toľko, koľko je vám prijemne. Zabudnite na to, že po cvičení si dáte horúcu vaňu. Radšej uprednostnite studenú sprchu. Nikdy nezostávajte v mokrom oblečení po cvičení. Zbytočne by vás mohlo seknúť z prievanu. Dbajte na to, aby ste sa pred cvičením ľahko najedli. Nečakajte príliš dlho na ďalšiu dávku energie v podobe jedla. Nezabudnite si poriadne oddýchnuť. Ak ste si dali príliš do tela, potrebujete regeneráciu. Vyhýbajte sa fyzickej záťaži a dbajte na to, aby ste si pospali čo najdlhšie. Ideálne osem až desať hodín.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup