Niekoľko zásad a rád pre majiteľov krbových kachlí


Kúrenie v krbových kachliach opäť prichádza do módy. Nejde len o estetický zážitok, ale pretože ceny elektriny a plynu stále rastú, ide aj o dôležitú finančnú úsporu a pre mnohých jediné možné riešenie. Sú však medzi nami aj takí, ktorí pohľadu na horiaci oheň úplne podľahli, a tomuto vykurovaniu svojho domova dali prednosť pred elektrickým, či plynovým vykurovaním. Niektorí túto vášeň povýšili ešte vyššie a kúrenie drevom v krbových kachliach sa im doslova stalo koníčkom. A aby ich počínanie bolo nielen zaujímavé, ale aj účelné a správne, poradíme zopár radami ako na to.
rodinný pokoj 
SKLO Pri vlastnom kúrení je nutné v prvom rade myslieť na to, aby sa neusadzovali na skle krbových kachlí sadze. Tomu sa dá zabrániť niekoľkými spôsobmi:
–        Veľmi dôležitá je teplota spaľovania, preto zakurujeme pomaly, aby nedochádzalo k zvýšeniu teploty moc rýchlo a ta sa postupne dostala na konštantnú.
–        Kúrime len suchým drevom, ktoré by malo mať vlhkosť pod 20%, a polená veľkosti 8-10 cm.
–        Dôležitý je aj prístup vzduchu do spaľovacieho priestoru, primárneho, aj sekundárneho.
–        Veľkou chybou je práve nedostatočný prísun vzduchu, v domnievaní sa, že tak predĺžime horenie, čo snáď najviac spôsobuje usadzovanie sadzí na skle, ale aj v kachliach, v dymovodoch a v komíne.
–        Veľmi účinným riešením, ako dostať sadze zo skla je použitím vlhkých novín s jemným popolom. Čistenie potom dokončíme suchým obrúskom.
 
ČISTENIE Pri sezónnom kúrení je nutné podľa zákonných noriem raz ročne nechať prehliadnuť komín a urobiť revíziu. Raz až dvakrát za sezónu sa odporúča riadne vyčistiť celé kachle, zvýšite tak ich účinnosť aj životnosť. To urobíte tak, že vyberiete z kachlí všetok šamot a popol a nečistoty riadne vysajete.
 
POPOL Na dne spaľovacieho priestoru nechávajte 2-3 cm vysokú vrstvu popola, pôsobí totiž ako izolácia roštu. To potom dovoľuje zvýšiť teplotu pre správne spaľovanie a neničí sa žeravými uhlíkmi toľko rošt. Nezabudnite aj pravidelne vyprázdňovať aj popol v popolníku, aby kachle ťahali vzduch.
 hořící dřevo
ŠAMOTY Prasknutý šamot v krbových kachliach nie je dôvodom na jeho výmenu. Šamotové dosky meníme až v prípade, že sú zničené natoľko, že je vidieť na obvodový plech kachlí.

Pri prikladaní a otváraní dvierok postupujte obzvlášť opatrne. Dvierka najskôr pootvorte a počkajte asi 10 sekúnd, aby sa vyrovnali tlaky, potom ich na nevyhnutne potrebný čas otvorte, priložte a bezpečne uzavrite.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup