Peniaze a nakupovanie darčekov


Vianoce so sebou prinášajú veľa príjemného, ale kvôli našej ľudskej nedokonalosti sa niektorí nevyhneme ani stresom. Či už sa jedná o nútené návštevy a nútenie hostenie, nútenú prípravu množstva pečených dobrôt, ale aj vážnejšie stresy, ktoré sú spojené s peniazmi a kupovaním darčekov. Niekedy nakupujeme na poslednú chvíľu a v strese, vidíme okolo seba na každom kroku rôzny tovar, ktorý klesá na cene a ak sme si so sebou zobrali plnú peňaženku , o chvíľu bude prázdnejšia, než sme predpokladali.

trhy

V tom strese, kedy ideme nakupovať na poslednú chvíľu a hlavne bez rozmyslenia, vtedy sme náchýchylnejší k tomu, aby sme kúpili množstvo hlúpostí a otrieskali peniaze.

•         No nebolo by rozumnejšie kúpiť vopred jednu skvelú vec, ktorú si premyslíme, než kupovať 20 hlúpostí naraz a minúť celú peňaženku?
Najnáročnejšími očakávateľmi darčekov sú vo väčšine prípadov deti. Ja som pomerne mladý, deti ešte nemám, ale aj tak si dovolím povedať, ako by som u týchto náročných očakávateľov postupoval ja.

vánoce

Na Vianoce by som si niekoľko mesiacov vopred odkladal a rozmýšľal, čo by dieťa mohlo najviac zaujať. Možno Xbox, Playstation, Nintendo, tablet,… dnes majú deti takéto záľuby, niekedy dostávali umelých vojačikov a dnes toto,…  Veď majú päť rokov a už si púšťajú cez tablet či notebook rozprávky. Doba technologicky veľmi napreduje, napredujú aj deti a umelí vojačikovia sa menia na tablety a elektronické herné zariadenia.

Pamätám si, že ked som bol dieťa, najväčšiu radosť som mal, ak som dostal len jeden darček, no ktorý bol parádny. U mňa to bol napríklad Playstation. Pamätám si tú radosť ako dnes a určite som bol radšej, než keby som dostal 20 vecí ako ponožky, pyžamo, rifle, sprej, zubnú kefku, papuče, čokoládu, menšie hračky,…  Sú to drobnosti, no nakoniec aj tak nevýjdu zrovna lacno a úprimne si myslím, že potešia o dosť menej.

vánoční dárek

Skrátka chcem povedať, aby sme boli úvažliví. Určime si vopred,čo chceme skutočne kúpiť a čo by skutočne potešilo. Stačí jedna, maximálne dve veci. Ten darček potom bude mať duševnejšiu hodnotu a vsadil by som sa, že bude rozumnejší a spraví i väčšiu radosť.