Predvianočné nákupy – stres či predvianočná pohoda?

S postupujúcim dátumom v kalendári, kedy na ňom vidíme, ako sa blížia najkrajšie sviatky v roku sa všetci tešíme, ale často prepadáme panike. Prečo? Pretože v zhone a pod ťarchou každodenných povinností sa odhodláme na nakupovanie darčekov až na poslednú chvíľu a máme pocit, že to tak robia všetci, pretože v preplnených nákupných centrách sa kvôli ich preplnenosti nedá poriadne ani dýchať.
radost z vánoc
Musí to tak každý rok byť? Nedá sa užiť si atmosféru predvianočného nakupovania vianočných darčekov pre našich blízkych aj bez stresu a napätia? Ale určite áno, len sa treba vyhnúť niektorým veciam a naopak, niektoré pravidlá dodržiavať.
 
Aby Vianoce neboli symbolom stresu
Ak nechceme tesne pred Vianocami stresovať, pretože nemáme nakúpené darčeky a všetko ostatné, bez čoho sa sviatky nezaobídu, stačí len malá sebadisciplína a všetko pôjde ako po masle. Najdôležitejším pravidlo je plánovanie. Ide síce iba o nakupovanie, ale aj tu potrebujete dobrú stratégiu, pokiaľ nechceme byť v strese.

Ak sa to dá, netreba si nechávať vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Potom sa v tlačenici v obchodoch či v dlhých kolónach pred parkoviskami nákupných centier čudujeme, či všetci tí ľudia nemajú nič iné na práci, len chodenie po obchodoch…A pritom tam stojíme a tlačíme sa s nimi. Ak sa teda dá, treba darčeky nakupovať priebežne, hoci aj po celý rok.
vánoční výzdoba
Ďalším „záchranným bodom“ je, že si v pohodlí domova spíšeme zoznam, čo chceme kupovať.  Vyhneme sa tak dlhokánskemu postávaniu v obchodoch a nervozite z toho, že sa nevieme rozhodnúť, čo komu kúpiť. Keď pôjdeme podľa zoznamu, na nikoho nezabudneme a vyhneme sa aj neuváženým nákupom, ktoré nás často stoja peniaze navyše.

Ak už máme všetko spísané a dovoľuje nám to naša práca či okolnosti, najlepšie je vybrať sa na nákup v dopoludňajších hodinách. Je to kvôli tomu, že ľudia sú väčšinou v práci a nákupné centrá nepraskajú vo švíkoch tak, ako to býva popoludní. Ďalšou dobrou radou je platba v hotovosti. Táto možnosť má viacero výhod. Pokiaľ platíme v hotovosti, máme lepší prehľad o tom, koľko sme na nákupoch utratili a rovnako sa vyhneme aj nepríjemnostiam s nefungujúcimi platobnými terminálmi, ktoré môžu mať v „nákupnej špičke“ problémy.

Ďalšou, ale určite nemenej dôležitou radou je dávať si pozor na svoje osobné veci. Počas predvianočného ošiaľu sa totiž často stretávame s krádežami peňaženiek a osobných vecí, čo určite nikomu na vianočnej nálade nepridá. Vianoce nie sú len o darčekoch, ale keď chceme našich blízkych potešiť, urobme to tak, aby sme mali radosť aj my. Takže, hor sa do nakupovania bez stresu!