Predvianočné nákupy – stres či predvianočná pohoda?

S postupujúcim dátumom v kalendári, kedy na ňom vidíme, ako sa blížia najkrajšie sviatky v roku sa všetci tešíme, ale často prepadáme panike. Prečo? Pretože v zhone a pod ťarchou každodenných povinností sa odhodláme na nakupovanie darčekov až na poslednú chvíľu a máme pocit, že to tak robia všetci, pretože v preplnených nákupných centrách sa kvôli ich preplnenosti nedá poriadne ani dýchať.

Musí to tak každý rok byť? Nedá sa užiť si atmosféru predvianočného nakupovania vianočných darčekov pre našich blízkych aj bez stresu a napätia? Ale určite áno, len sa treba vyhnúť niektorým veciam a naopak, niektoré pravidlá dodržiavať.
 
Aby Vianoce neboli symbolom stresu
Ak nechceme tesne pred Vianocami stresovať, pretože nemáme nakúpené darčeky a všetko ostatné, bez čoho sa sviatky nezaobídu, stačí len malá sebadisciplína a všetko pôjde ako po masle. Najdôležitejším pravidlo je plánovanie. Ide síce iba o nakupovanie, ale aj tu potrebujete dobrú stratégiu, pokiaľ nechceme byť v strese.

Ak sa to dá, netreba si nechávať vianočné nákupy na poslednú chvíľu. Potom sa v tlačenici v obchodoch či v dlhých kolónach pred parkoviskami nákupných centier čudujeme, či všetci tí ľudia nemajú nič iné na práci, len chodenie po obchodoch…A pritom tam stojíme a tlačíme sa s nimi. Ak sa teda dá, treba darčeky nakupovať priebežne, hoci aj po celý rok.

Ďalším „záchranným bodom“ je, že si v pohodlí domova spíšeme zoznam, čo chceme kupovať.  Vyhneme sa tak dlhokánskemu postávaniu v obchodoch a nervozite z toho, že sa nevieme rozhodnúť, čo komu kúpiť. Keď pôjdeme podľa zoznamu, na nikoho nezabudneme a vyhneme sa aj neuváženým nákupom, ktoré nás často stoja peniaze navyše.

Ak už máme všetko spísané a dovoľuje nám to naša práca či okolnosti, najlepšie je vybrať sa na nákup v dopoludňajších hodinách. Je to kvôli tomu, že ľudia sú väčšinou v práci a nákupné centrá nepraskajú vo švíkoch tak, ako to býva popoludní. Ďalšou dobrou radou je platba v hotovosti. Táto možnosť má viacero výhod. Pokiaľ platíme v hotovosti, máme lepší prehľad o tom, koľko sme na nákupoch utratili a rovnako sa vyhneme aj nepríjemnostiam s nefungujúcimi platobnými terminálmi, ktoré môžu mať v „nákupnej špičke“ problémy.

Ďalšou, ale určite nemenej dôležitou radou je dávať si pozor na svoje osobné veci. Počas predvianočného ošiaľu sa totiž často stretávame s krádežami peňaženiek a osobných vecí, čo určite nikomu na vianočnej nálade nepridá. Vianoce nie sú len o darčekoch, ale keď chceme našich blízkych potešiť, urobme to tak, aby sme mali radosť aj my. Takže, hor sa do nakupovania bez stresu!