Spánok, ako hobby mnohých ľudí


Najprirodzenejšou potrebou každého človeka je zdravý spánok. Dodáva telu silu v podobe obnovy energie, upokojenie mysle a psychického uvoľnenia. Každý piaty dospelý má v dnešnej populácii so spánkom problém. Hlavnou príčinou sú veľké starosti, stres a podmienky vlastného spánku. Niektorí dávajú prednosť, pred kvalitným a dostačujúcim spánkom, počúvaniu televízie, alebo sledovaniu notebooku priamo v posteli a to je zásadne zle. Dlhodobí deficit kvalitného spánku môže byť príčinou depresie, tráviacich ťažkostí alebo srdcových ochorení.
 nepřikryté nohy
1)      Technika zaspávania
Prvou podmienkou zdravého spánku je správne zaspávanie. Pri zaspávaní zažeňte všetky negatívne myšlienky, zabudnite na starosti a úlohy, ktoré Vás čakajú, ľahnite si v kľude a uvoľnení. Niekomu pomôže na upokojenie mysle relaxačná hudba, niekoho upokojí krátka prechádzka na čerstvom vzduchu, iného predstava uvoľnenia, pocit príjemného prostredia a pocit bezpečia. Tieto možné spôsoby spojené so zaspávaním možno u niekoho nebudú fungovať ihneď, ale po nejakej dobe si na tieto metódy zvyknete a budú ďaleko istejšie než počítanie ovečiek.
 spící muž
2)      Teplota pre spánok
Pred spaním sa odporúča, miestnosť, v ktorej spíte, intenzívne vyvetrať. Súčasne, je spánku prospešné, znížiť teplotu asi o tri stupne než bola teplota, pri ktorej sme napríklad sledovali televíziu. Chladnejšie prostredie pôsobí priaznivo na organizmus, ktorý sa lepšie uvoľní a relaxuje.
 
3)      Zlepšenie spánku
Aromatické účinky niektorých byliniek, ktoré tiež nazývame uspávacie bylinky, sú už známe odpradávna. Jednou z nich je levandula, ktorá má preukázaný vplyv na lepší spánok. Preto sa odporúča pred spánkom použiť rôzne olejčeky, mastičky, krémy, spreje, kúpeľové zmesi alebo vankúšiky s výťažkami práve levandule.
 klidný spánek
4)      Miesto spánku
Manželská posteľ by mala byť minimálne 1,6 metrov široká, aby sa človek mohol pohodlne pri spánku otáčať. Pre tých, ktorí spia na bruchu z dôvodu bolesti chrbta, by mali spať na tvrdšej matraci. Ideálny, pri kúpe postele, je zdravotný lamelový rošt a zdravotné matrace. Rošty môžeme voliť ako pevné, polohovateľné nebo elektricky ovládateľné.