Starostlivosť o zuby


Ku každodennej starostlivosti o ústnu dutinu už dávno nepatrí len čistenie zubnou pastou. Aj keď zuby by sa mali čistiť po každom jedle, no v dneštnej dobe je to takmer nemožné, ale ani to nezaručí zdravé zuby. Najdôležitejšia je technika umývania.

Základom je výber vhodnej kefky na čistenie chrupu, kefka by nemala mať príliš tvrdé štetiny, naopak mali by byť čo najmäkšie aby nepoškodila zubnú sklovinu. Tiež nezbúdajte, že aj kefku treba meniť aspoň každé 3 mesiace.

Ďalšou dôležitou položkou je zubná niť, tá by nemala chýbať pri každom čistení zubov, slúži na prečistenie medzizubného priestru kam sa z kefkou nedostaneme.
čokoláda v ústech

Po každom vyčistení zubov by sme mali používať aj čistiacu ústnu vodu na prepláchnutie celej ústnej dutiny. Ústna voda nám pomôže odstrániť baktérie a tiež aj zápach z ústnej dutiny.

Tak tiež by sme nemali zabúdať ani na žuvačky, keď ste mimo domova a emôžete si vyčistiť zuby po každom jedle dajte si žuvačku tá pomôže odstrániť čiastočky jedla z medzizubných priestorov a povlak na zuboch, ale mali by ste používať iba žuvačky bez cukru.

 barevná pasta

 Postup ako si správne čistiť zuby:

V prvom rade treba vypláchnuť ústnu dutinu čistou  vodou aby sa z úst vyplavili zvyšky jedla.

Čistenie zubov začíname z vonkajšej strany od prava do ľava a začíname na hornej čelusti. Na dolnej čelusti potom pokračujeme tak isto. Vnútornú stranu zubou potom čistíme rovnakou systematikou.

Existujú rôzne techniky čistenia zubov. Najlepšia technika by mala byť vybračná, to znamená že kefka sa nepohne z miesta a vibrujeme s nou jemne pritláčame aby sa odstránil zubný povlak a nenarušila zubná sklovina. Vždy ale začiname od vonkajších plôch zubov a pokračujeme vnútornou.

Zubnú niť môžeme nahradiť aj medzizubnou kefkou je šetrnejšia k medzizubnému priestoru narozdiel od dentálnej nite.

Zozubnou pastou na kefke by sme to tiež nemuseli preháňať na kefku stačí naniesť len malý hrášok pasty aby sme dôkladne vyčistili celú ústnu dutinu.