Vyrobte si vlastný nôž


Zručnosť výroby nožov vám poskytne zdravý rešpekt k poškodeniam či zraneniam, ktoré môžu nože spôsobiť, v prípade ak niekde uviaznete, môžete si vytvoriť nástroje na prežitie.
černé uhlí
 
1.       Náradie
Budete potrebovať: na väčšinu rezania a tvarovania uhlovú brúsku, viacero pilníkov od jemných po drsné, niektoré oblé, šmirgeľ, svorky, vŕtačku na oceľ, kopírovaciu pílu, gril.
 
2.       Materiály
Oceľ; materiál rukoväte, napríklad drevo, rohovina, kosť; kolíčky; epoxid 30-minútový; ľanový olej, môžete ho použiť na dokončenie drevenej rukoväte alebo polyuretán.
krájený pórek 
 
3.       Vytvorte vzor
Najskôr nakreslite dve paralelné čiary na kus papiera, ktorý predstavuje šírku vašej čepele. Nakreslite tvar noža medzi tieto čiary. Keď ste spokojní s dizajnom,  nalepte maketu na laminát a vyrežte tvar pílou. Teraz je čas, aby ste sa uistili, že sa vám páči tvar vášho noža. Držte ho tak, ako by ste ho bežne používali a zistite, či niečo treba zmeniť. Pamätajte tiež, že rukoväť bude o niečo širšia, keď pridáte materiál rukoväte. Keď ste spokojní s vaším tvarom, preneste ho do ocele pomocou oceľového pera alebo ostria.
 
4.       Urobte nejaké iskry
Pomocou vašej uhlovej brúsky sa pustite do práce a vyrežte čepeľ. Použite rukavice aj ochranné okuliare. Režte v blízkosti liniek, neskôr ich budete brúsiť do finálneho tvaru.
 
5.       Vyvŕtajte otvory
Pomocou ručnej vŕtačky alebo vŕtacieho lisu (prednostne) a vašich oceľových rezných vrtákov vyvŕtajte otvory pre kolíky. Použite trochu oleja, aby ste zabránili nadmernému zahrievaniu častí a ušetrili čas.
 
6.       Vybrúsenie zošikmenia
Pred začiatkom brúsenia označte stredovú čiaru na okraji čepele noža, ktorá zobrazuje stred sklonu. Pomocou uhlovej brúsky a kotúča vytvarujte skosenie. Pomocou hrubého pilníka ďalej tvarujte úkos, potom použite jemný pilník.
podzimní listí
 
7.       Tepelné ošetrenie
Môžete použiť malý gril a drevené drevené uhlie na tepelné ošetrenie čepele. Dajte kúsok kábla (nie pozinkovaného) cez rukoväť, aby ste ho mohli ľahko vytiahnuť z ohňa. Vložte čepeľ priamo do najhorúcejšej časti uhlia, kým nebude jasno oranžová. Potom ju vytiahnite a ihneď ju vyčistite v oleji, aby ste ju ochladili (olivový, zeleninový, motorový, prenosový atď.).  V tejto chvíli ho nepustite, lebo by sa zlomil. Po vychladnutí opäť prepilníkujte a zaostrite hrot.
 
8.       Rukoväť
Podľa už predtým použitej makety vyrežte z materiálu na rukoväť správny tvar, vyvŕtajte do neho dierky na kolíčky. Epoxidom zlepte dokopy oceľovú časť, rúčky a kolíčky, dajte do svoriek a nechajte tak cez noc. Nakoniec pilníkom finálne vytvarujte rúčku, naolejujte a nechajte vyschnúť.