Tradície veľkej noci


Veľká noc je tradičný sviatok odohrávajúci sa začiatkom jari. Všetko rozkvitá a konečne je aspoň trochu teplo. Každý rok nám vyjde veľká noc na iný dátum. Predchádza jej štyridsaťdňový pôst a Popolcová streda. Tak ako každý sviatok aj veľká noc má svoje špecifické dni, ktoré sa vyznačujú rôznymi tradiciami:

salát

·         Veľká noc začína Zeleným štvrtkom, kedy sa má jedávať všetko zelené. Zvykli sa varievať rôzne špenátové polievky alebo šaláty. Keďže začiatkom jari rastie aj medvedí cesnak, tak aj ten bol v minulosti celkom dosť populárny na jedenie v tento deň. Tento deň je sviatok iba cirkevný a väčšina ľudí ešte pracuje cez tento deň. Iba deti zvyknú mávať už prázdniny.

·         Veľká noc pokračuje veľkým piatkom, ktorý je najväčší sviatok roku pre všetkých kresťanov. V tento deň sa drží prísny pôst minimálne od mäsových pokrmov. Je zakázaná akákoľvek zábava v tento deň, pretože ukrižovali pána Ježiša.

granátové jablko

·         V Bielu sobotu sa pokračuje pôstom, ktorý začal v piatok. Končí sa večer.
·         Veľkonočná nedeľa už nie je poznačená pôstom a môže sa jesť všetko, čo vám príde na um. Oslavuje sa zmŕtvychvstanie pána Ježiša. Vo svojej podstate sa už veľká noc končí a toto je sčasti obyčajná nedeľa.

·         Veľkonočný pondelok je skoro všetkými ženami nenávidený sviatok, pretože ich prídu chlapci vyšibať a obliať. Na niektorých dedinách dokonca veľkými vedrami vody. Starší muži už neoblievajú iba navoňajú ženy svojimi voňavkami. Šibe a polieva sa preto, aby boli ženy po celý rok zdravé a krásne. Ženy potom chlapcom a mužom dajú čokoládové vajíčka a peniaze. Voľakedy sa dávali namaľované kraslice. Tie si muži rozbili a vnútro zjedli, pretože sa maľovali uvarené vajíčka. No povedzte, nebola to škoda?

·         Niekde sa to robí tak, že v utorok po veľkej noci chodia šibať a oblievať dievčatá chlapcov. Ale to sa dodržiava málokde, pretože to nie je také zaužíva z minulosti.

vajíčka

Napríklad v Anglicku sa vôbec nešibú a neoblievajú dievčence, ale hľadajú sa vajíčka po záhrade. Väčšinou čokoládové a kto ho nájde, môže ho zjesť. Alebo si schovávajú aj čokoládových zajacov. V niektorých štátov sa dievčence iba šibú. Tak ako vidíte, všade na svete sú iné tradície. My sa však držme tých svojich zábav.