Tradičné japonské hobby


Bubny Taiko

Bubny Taiko sú klasické japonské bicie nástroje, ktoré sa používajú počas hier kabuki, festivalov, chrámových vystúpeniach. V súčasnosti sa predstavenia taiko tešia veľkej popularite po celom Japonsku, aj v zahraničí, najmä v Severnej Amerike, Brazílii a Austrálii. Medzi členmi existuje silný zmysel pre komunitu. Ak ste v Japonsku, zapojenie sa do skupiny taiko predstavuje skvelú príležitosť ako zapadnúť medzi Japoncov. Taiko je veľmi fyzicky náročné, katy sú veľmi dôležité a musia byť vykonané s absolútnou dokonalosťou. Opakovanie niečoho, kým to nie je perfektne zvládnuté, je odrazom japonského spôsobu učenia.

 tvarování bonsaie

Bonsaj

Pestovanie bonsajov prešlo mnohými etapami v priebehu rokov, stalo sa veľmi populárnym počas obdobia Meiji. Bonsaje sú jedným z najlepších prejavov wabi sabi. Wabi sabi je japonské estetické umenie založené na starnutí sveta v neustálom toku. Pestovanie bonsajov je tiež vynikajúcim príkladom tradičného japonského vzťahu s prírodou. Predstavuje rovnováhu medzi obmedzením prírody, aby vynikla jej krása. Malé črepníkové stromy sú nie prirodzené. Každý aspekt ich vzhľadu, od ich veľkosti až po ich rast, je jemne kontrolovaný pestovateľom. Napriek tomu sa konečný výsledok nezdá byť umelý, ale prináša krásu stromu s odvážnym vedením ľudskej ruky.

 japonská ikebana

Ikebana

Ikebana dodržiava rovnaké princípy ako pestovanie bonsajov. Obe sú založené na estetickej wabi sabi, kde sa príroda a ľudstvo prelínajú do umenia. Ikebana však ide o krok ďalej a snaží sa objasniť prvky, ktoré niekedy pozorovatelia prehliadajú. Účelom nie je to, aby veci vyzerali krásne, aby vytvorili interakciu medzi prácou a divákom. Najlepšie sa to dá vysvetliť v starom príbehu o Rikkyu, starom majstrovi čajového obradu:

 

Vodca Japonska, Toyotomi Hideyoshi, kedysi vyjadril túžbu mať čajovú ceremóniu s výhľadom Rikkyuove slávne rozcestníky vo svojej záhrade. Majster prijal, ale keď prišiel Hideyoshi, zistil, že všetky kvety boli urezané. Namiesto toho umiestnil Rikkyu jeden rozcestník vo svojej čajovni. Táto jediná kvetina donútila Hideyoshiho, aby premýšľal o jedinečnej kráse kvetu a ocenil ho spôsobom, ktorý by nebol možný, ak by ich tam boli desiatky.

 

 

Ďalšie tradičné japonské koníčky sú: kintsugi (opravovanie a zliepanie rozbitej keramiky), hrnčiarstvo, bojové umenia, shodo (japonská kaligrafia),…