Vianoce, Vianoce prichádzajú…

Nejako tak sa to spieva v jednej známej piesni, ktorá nám spolu s inými vianočnými piesňami začne už niekde od začiatku novembra pripomínať, že sa blížia tie najkrajšie sviatky v roku. Sivatky radostné, veselé, sviatky, kedy sa máme zastaviť, ukľudniť a tešiť sa z prítomnosti svojich blízkych. Áno, takto si to väčšinou predstavujeme alebo to vidíme na obrazovkách romantických filmov, ktoré nám Vianoce prezentujú ako čas, ktorý by sme mali venovať sebe a svojim najbližším. Vianoce také aj sú, teda lepšie povedané by také mali byť. Ale, ruku na srdce, sú také aj pre nás? Prežívame ich tak radostne a šťastne? Vo väčšine prípadov nie. Je to smutné, ale je to tak. Ale nemuselo by.

vánoce

Keď ich je cítiť vo vzduchu…
Ako deti sme asi všetci mali najradšej ten čas, keď sa z rádií začali ozývať koledy, výklady obchodov sa začali zdobiť vianočnými dekoráciami a mestá sa rozsvietili vianočnými svetlami. Čarovné adventné obdobie plné očakávaní, ktoré malo vyvrcholiť pod vianočným stromčekom sa ale postupom času a dospievaním zmenilo na jeden veľký stres a zhon. Ľudia sa naháňajú, a keďže sa blíži aj koniec roka, snažia sa dobehnúť to, čo počas neho nestihli a zabúdajú na to dôležité. Že by mali trochu spomaliť. Veď pracovný stres aj domáce povinnosti riešime po celý rok, tak prečo aspoň na jeho konci nespomaliť? Je jasné, že každý chce Vianoce pre svoju rodinu pripraviť tak, aby boli dokonalé. Veľa jedla, koláčov, darčekov, dokonalá výzdoba a tak ďalej. Ale musí byť naozaj všetko také dokonalé? Nebude oveľa príjemnejšie, keď sa počas vianočných sviatkov posadíte a s úsmevom porozprávate so svojimi najbližšími, na ktorých možno nemáte toľko času počas roka, ako keď sa zamračení a nervózni stále naháňate, pretože ešte chcete to či ono upratať alebo napiecť? Verte, každý skôr ocení pohodovú atmosféru v kruhu najbližších ako to, či sú umyté okná alebo je napečených 12 druhov vianočného pečiva.

rodina

A čo darčeky?
Každý chce ma Vianoce niekoho obdarovať. Ale aj nakupovanie darčekov sa dá zvládnuť bez stresu v preplnených obchodoch a na poslednú chvíľu. Stačí si len dať trošku načas a možno začať nakupovať o čosi skôr než ako je zvykom po iné roky,. Tak nebudete pod tlakom, že ešte nemáte nič nakúpené.
Vianoce zvyčajne prežijeme tak, ako sa nastavíme a ako si ich sami pripravíme. Snažme sa teda, aby tie tohtoročné stáli za to.