Aby sme mali pamiatku

Od nepamäti sa ľudia nechávali zvečňovať. Najskôr prostredníctvom obrazov a malieb, no s príchodom fotografií sa tento zvyk ešte viac rozmohol. Ľudia si chceli významné okamihy svojho života zachytiť a zvečniť, aby si ich mohli neustále sprítomňovať a pripomínať. A tento zvyk nám zostal až dodnes. Snažíme sa zachytiť čo najviac svojich zážitkov, životných udalostí, výročí a podobne.
 odpočinek s foťákem
Fotografie sa menili
Zatiaľ čo prvé fotografie zobrazovali ľudí „nastavených“ do strohých postojov a pohľadom nasmerovaným priamo do objektívu fotoaparátu, postupne sa štýl fotografií menil. Určite si viacero z nás ešte spomína na svadobné fotografie z fotoateliérov, kde sa asi všetci mladomanželia fotili pri rovnakej stoličke alebo v rovnako strohej pozícii.

Podobne i deti boli pri príležitosti svojich prvých narodenín často fotené so svojou „prvou“ umelohmotnou tortou, na ktorej horela 1 sviečka a pri pozeraní fotiek svojich kamarátom z detstva sme sa čudovali, prečo sme všetci mali na narodeniny rovnakú tortu J
 staré fotky
Nie je nad prirodzenosť
Ak sa dnes rozhodnete dať sa nafotiť profesionálnemu fotografovi, nemusíte sa vo väčšine prípadov obávať, že si od neho odnesiete spomínané „strohé“ a „naštelované“ fotografie.

Podobne ako všetko ostatné, aj fotografovanie samotné podlieha moderným štýlom a stále viac fotografov uprednostňuje fotografovanie v exteriéri, v prírode či na iných, často veľmi nezvyčajných miestach. A ak sa aj rozhodne pre fotografovanie v ateliéri, sú fotografie plné zábavy, smiechu a je na nich vidieť, že si to tak fotograf, ako i fotení užívajú.

Dobrý fotograf vie totižto vytvoriť takú atmosféru, pri ktorej sa aj ten najväčší trémista či namosúrenec uvoľní a vyzerá na fotkách skvele. Rovnako je dôležité zachytiť tie správne momenty, ktoré sú neopakovateľné, ale vďaka pekným fotografiám si na ne radi a dlho môžete spomínať.
 
Treba si vybrať toho správneho
Ak sa teda rozhodujete, že si necháte urobiť fotografie u profesionálneho fotografa, vyberte si toho správneho. Ak sa neviete rozhodnúť, nechajte si poradiť od známych či prostredníctvom referencií. A ešte jeden typ na to, ako spoznať dobrého fotografa. Ten naozaj dobrý má rezervované termíny na rok dopredu…