Aké sú vaše priority pri výbere okien a ktorý typ uprednostňujete?

Investícia do nových okien sa radí k tým, od ktorých si sľubujeme spravidla dlhodobý efekt, respektíve účinnosť s prosperitou na niekoľko desaťročí. Z hľadiska bežných plastových okien je to minimálne 30 rokov, no niektoré voľby ako napr. hliník predstavujú životnosť 80 až 100 rokov. Preto je vhodné tento výber prispôsobiť konkrétnym požiadavkám, aby nemuselo prísť k ich skorej výmene či v opačnom prípade dlhodobej nespokojnosti.

Okno, pohľad na okno

V článku sa zameriame práve na dve konkrétne odlišné voľby z hľadiska materiálov, a to konkrétne na plastové okná a na opačnej strane okná z hliníku.

Pokiaľ by sme sa mali pozrieť na všeobecne najpredávanejšiu voľbu pre bežného spotrebiteľa, túto priečku si už dlhé roky drží plastový variant, kedy je faktorom predovšetkým jeho prístupnejšia a teda nižšia cena. Naopak hliníkové okná cenník predstavuje vyššie finančné náklady, no na druhej strane ide o veľmi spoľahlivú možnosť, ktorá so sebou prináša skvelú odolnosť a už spomenutú vysokú životnosť.

Podstatnú úlohu pri rozhodovaní určite zohráva využitie.

Mladý muž pozerá cez okno, veľké sklá

Respektíve ak vám záleží na dobrých izolačných vlastnostiach a hľadáte okná klasických menších rozmerov za nižšie finančné náklady, najvhodnejším smerom je zrejme investovať do plastových okien. Tie so sebou prinášajú tiež jednoduchú údržbu a praktický dizajn.

Ale pozor, ak je vašou výsadou dizajn a máte detailné predstavy o veľkorozmerných sklách, potom sa určite oplatí venovať pozornosť hliníku. Ak sú vašou prioritou veľká sklá, pričom rámy by predstavovali minimálnu súčasť dizajnu, hliníkové rámy sú tou najvhodnejšou voľbou. Celkové prevedenie pôsobí luxusnejšie a navyše do interiéru prinesie viac denného svetla.

Je vašou prioritou najmä pevnosť, odolnosť a dlhá životnosť?

Potom je adeptom opäť hliníkové okno, ktoré predstavuje všetky zmienené vlastnosti. Pevnejšia voľba a schopnosť uchovávať si svoj pôvodný vzhľad po celú generáciu!

A čo takto izolačné vlastnosti?

Z hľadiska materiálov je na tom lepšie plast. No odbornejšia technológia v súčasnosti dokáže skvalitniť index priepustnosti takisto v hliníkových oknách.