Ako môžete na internete prísť o peniaze


Klasické platby, kedy má kupujúci u seba hotovosť, dnes ustupujú a čoraz viac ľudí nakupuje na internete alebo využíva internetbanking. Sú takéto platby bezpečné?

peníze

Platba u neznámeho obchodníka kartou
K tomu, aby ste kartou zaplatili na internete, stačia údaje, ktoré sú na karte priamo uvedené. Prípadné zneužitie je teda veľmi jednoduché. Stačí, ak osoba, ktorá chce na internete platiť kartou, má potrebné údaje. Nemusí vôbec kartu ukradnúť, stačí si údaje skopírovať. Jediná cesta, ako tomu zabrániť je stanoviť si na karte nízky alebo nulový limit pre platby cez internet. IT odborníci odporúčajú radšej kartu neregistrovať na žiadnych stránkach, aj keď to obchodníci pre väčšie pohodlie pri nakupovaní ponúkajú.

Heslá uložené v prehliadači
Internetové prehliadače ponúkajú, aby ste si pri registráciách na rôznych stránkach uložili svoje prihlasovacie meno a heslo. Je to pohodlné, a pokiaľ nejde o najtajnejšie hesla (internetbanking, sociálne siete, e-mail), nič nebráni tomu tieto služby využiť. Ale ak sa do rovnakého prehliadača prihlásite z iného ako svojho domáceho počítača, bude si pamätať  vaše údaje.  Takže napríklad v práci je dobré odhlasovať sa alebo zamykať počítač vždy, keď prístroj opúšťate.

Falošné weby
Vždy, keď sa na internete niekam registrujete, objednávate či platíte, naučte sa jednoduché pravidlo. Samozrejmým by sa mal stať pohľad vľavo hore, aby ste zistili, či je  v príkazovom riadku prehliadača http v zelenom poli a s obrázkom malého zámku. Znamená to, že pripojenie je zabezpečené a stránka patrí naozaj tomu, kto je na nej uvedený. Keď je farba žltá alebo ružová, nič nevyplňujte.

marketing

Platba cez internetbanking
Heslo do internetového bankovníctva vždy starostlivo vypíšte, aj keď vám niektoré prehliadače budú ponúkať, že si ho za vás zapamätajú. Úplne najbezpečnejšie je platby cez počítač vykonávať doma zo svojho vlastného prístroja.