Hra na gitaru


Hra na gitaru je v dnešnej dobe veľmi obľúbená, mnohí z nás považujú hranie ako akýsi relax ale taktiež zábavu, napríklad večer strávený pri ohni s gitarou v ruke. A v neposlednom rade taktiež ako svoju prácu.

kytara

História
Prvá zmienka o gitare podľa historikov je už z roku 1900 – 1800 pred Kr.  Sochy hudobníkov spolu s ich nástrojmi boli nájdené medzi artefaktmi v Babylone.  Zadná strana gitary bola rovná a počet strún nebol priamo jasný. Ako brnkací hudobný nástroj s prehnutými bokmi podľa znalcov dejín vznikol až v 15. storočí.  Toto dlhé obdobie značí o tom, že samotná gitara si prešla svojským a dlhým obdobím vývoja.

Dnešná podoba
V dnešnej dobe je gitara veľmi rozšíreným hudobným nástrojom. Tomuto rozšíreniu pomohli hlavne masmédiá ako rádio a televízia. Takže dnes má skvelé podmienky pre rozširovanie po celom svete aj napriek tomu, že sa do popredia dostávajú čoraz viac elektronické prvky hudby ako klasické nástroje.

hra na kytaru

Najčastejšie a najjednoduchšie rozdelenie gitár
Akustické  gitary– Ďalej sa delia na Akustické Klasické gitary, Akustické Jumbo gitary a Akustické Dreadnought gitary. K týmto typom nie je treba žiadna elektrina, žiadny efekt a taktiež žiadne výdobytky modernej doby. Takáto gitara hrá sama s pomocou vašich rúk. Tento nástroj má duté telo vyrobené z dreva spolu s kovovými strunami, ktoré zabezpečujú čistý a príjemne cinkavý zvuk
Elektrická gitara– Niektoré elektrické gitary majú duté alebo polo-duté telo ale väčšina elektrických gitár má pevné telo. Ak sa brnká na odpojenej gitare, zvuk je takmer nepočuteľný. Na to aby sa na tomto type mohlo hrať kvalitne musia sa vibrácie strún snímať elektronicky a tento signál sa následne vedie cez zosilňovač do reproduktora.

Basová gitara– Táto gitara je výzorom podobná elektrickej avšak má väčšie telo a dlhší krk a hmatník. Struny sú ladené o oktávu nižšie. Obvykle má basová gitara pražce, ktoré umožňujú lepšie použitie techník ako vibrato a glissando.