Ako si poradiť zo škodcami na rastlinách biologickou cestou

Názory na to aké prostriedky použiť na zničenie škodcov sa rôznia. Niekto bez problémov použije chemické látky, iní sú zase zástancami ekologickej likvidácie. Najoptimálnejšia je asi kombinácia oboch alternatív.
V oboch prípadoch ale platí presné dodržiavanie pokynov a prípravky nikdy nemiešajte dokopy!

housenka
 
Ekologickejšou formou sú nielen prípravky vyrobené z doma dostupných surovín akými sú napríklad cesnak, citrón, ocot či rôzne rastlinné výluhy ale aj baktérie, hmyz a hlísty, ktoré škodce buď požierajú alebo na nich parazitujú a tak ich likvidujú.

Dajú sa objednať poštou a keďže sú živé treba ich aplikovať čo najskôr. Takáto ochrana funguje len za určitých podmienok preto si vždy vopred skontrolujte kedy je najvhodnejší čas na použitie.
Tu je stručný prehľad niektorých škodcov a ich biologických predátorov:

kapusta
 
Červce(Pseudococcidae) – tento ružový alebo biely drobný hmyz sa živí cicaním šťavy z listov a stoniek a je dosť obtiažne ho vykynožiť. Zatiaľ sa ako najúčinnejšou biologickou ochranou ukázala lienka (Cryptolaemus montrouzieri) pôvodom z Austrálie. Dá sa využiť v uzavretých zimných záhradách či sklenníkoch.
 
Húsenice– húsenice motýľov a môr dokážu často zničiť mnohé druhy rastlín obžieraním listov ale aj plodov. Pomôže včasné odstraňovanie vajíčok ale ak neustriehnete ich počiatočné vývojové štádium môžu sa húsenice premnožiť. Vtedy zaberie násada baktérie (Bacillus thuringiensis), ktorá sa aplikuje na rastlinu vo forme postreku.

šnek
 
Molice – tento drobný biely hmyz je po premnožení doslova pohromou pre pestovateľov kapusty a hlúbovín. Veľmi účinnou ochranou pri predpestovaní sadeníc v skleníku alebo v zimnej záhrade je osička (Encarsia formosa), ktorej larvičky parazitujú na larvách molíc a tým ich likvidujú.
 
Nosáčiky – tieto drobné čierne chrobáky s pretiahnutou hlavičkou vo forme „nosa“ kladú vajíčka ku koreňom a ich larvy poškodzujú koreňový systém či už izbových alebo vonkajších rastlín. Ako biologická ochrana dobre fungujú drobné háďatká (Heterorhabditis megidis).