Bez nákupu potravín to jednoducho nejde

V každej rodine a každej domácnosti sa pravidelne nakupujú potraviny. Niektorí to majú vo zvyku absolvovať raz za týždeň v podobe veľkého rodinného nákupu, kedy nakúpia všetko potrebné tak, aby sa nemuseli do obchodu každý deň vracať. Iní zase radšej robia menšie nákupy, pri ktorých nakúpia na jeden či dva dni čerstvé potraviny.
vozík u zeleniny
Každému nákupy potravín vyhovujú inak a každý má iné možnosti i zvyklosti. Ale nikto si iste nenechá ujsť výhodné nákupy potravín, pokiaľ vie o tom, že sa na ne vzťahujú aktuálne a výhodné akcie. Ale nielen počas akcií sa dajú potraviny nakúpiť lacnejšie a výhodnejšie. Podľa prieskumov cien potravín sa niektoré potraviny dajú kúpiť oveľa výhodnejšie u našich susedov zahraničí.

Podľa analytikov sa niektoré druhy potravín oplatia kúpiť radšej v Poľsku, Maďarsku alebo u našich českých susedov. Samozrejme, tieto výhody platia pre tých, ktorí žijú v blízkosti hraníc s týmito krajinami, pretože ak by sme si mali započítať cenu za cestovanie, určite by nemala presiahnuť cenu samotných potravín. Potom by to asi nebol veľmi výhodný nákup.
 
Čo teda kde kúpiť lacnejšie?
Prieskumy ukázali, že v susednom Poľsku sú lacnejšie hlavne potravinové tuky ako maslá či margaríny, oleje, vajcia, chlieb, pečivo, syry,  ale i nealkoholické nápoje. Pri niektorých týchto druhoch potravín sú ceny nižšie dokonca až o 43%. Ak chcete výhodne nakúpiť mäso alebo ryby, určite sa vám to podarí v Maďarsku. Ovocie, zelenina, mlieko a mliečne výrobky sa zase oplatia kupovať v susednom Česku.
 vozík u lednice
Nenechajte sa prekvapiť
Ale v zahraničí sa nie vždy oplatí nakupovať potraviny. V niektorých krajinách sú totiž ceny potravín oveľa vyššie ako tie na Slovensku. Ak sa teda chystáte do zahraničia, či už pracovne alebo za oddychom, určite si pripravte zásoby potravín, pokiaľ cestujete napríklad do Talianska, Grécka, Francúzska, Dánska, Rakúska, Fínska, Švédska, Luxemburska či Írska. Rovnako i v Chorvátsku nakúpite potraviny drahšie ako na Slovensku, preto sa nenechajte nepríjemne prekvapiť, ak sa chcete na dovolenke prestravovať a kupovať si chorvátske potraviny.

Môže vás to vyjsť drahšie ako očakávate. Nákupom potravín sa určite nevyhneme, preto si treba určiť, čo naozaj potrebujeme nakúpiť a podľa možností nakupovať čo najvýhodnejšie.