Dámske spoločenské šaty a zaujímavosti z minulosti

Šaty robia človeka. S touto myšlienkou sa stotožňujú milióny ľudí po celom svete.Vyzerať dobre je ženskou výhradou, preto si dajú mnohé na svojom výzore skutočne záležať. Ak má žena oblečené krásne dámske spoločenské šaty, na ostatných ľudí pôsobí pozitívnym dojmom. Šaty teda patria medzi základnú výbavu žien. Nosia sa už od pradávna – aj naši predkovia vedeli, že čím krajšie šaty majú, tým jednoduchšie dokážu zapôsobiť na ľudí v ich okolí.

společenské šaty

Dámske spoločenské šaty, ktoré sa používali na kúpanie

V 18. storočí nebolo odhaľovanie veľmi populárne. V tomto období sa vyznával trend, ktorý sa držal toho, že čím viac je žena zahalená, tým lepšie. Sotva by sme hľadali ženu, ktorá by nebola zahalená od hlavy až po päty. Namiesto plaviek sa nosili mohutné šaty, ktoré poskytovali pokožke maximálnu ochranu pred slnkom. Základom spoločenskej etikety bolo mať čo najbelšiu pokožku. Z toho dôvodu si ženy vkladali do vreciek kamene, ktoré im slúžili ako závažie – zabraňovali, aby vietor odfúkol čo i len drobný kúsok z dámskych šiat a čo i len v minimálnej miere prenikli slnečné lúče na dámsku pokožku. Dámske šaty však boli vyrobené z ťažkých materiálov a ich najväčšou nevýhodou bolo to, že schli veľmi dlho. Ľuďom to však dokonale vyhovovalo, čomu sa prispôsobili aj muži, ktorí sa tiež chodili kúpať v takom oblečení, ktoré ich maximálne zahalovalo.

šaty

Dámske spoločenské šaty, ktoré sa šili z toho, čo domácnosť ponúkla

Svetová vojna so sebou priniesla mnoho nepríjemných situácií, ktoré ovplyvnili celý svet. Rovnako to bolo aj v prípade dámskych šiat. V tomto období vznikol úsporný program, ktorý sa zameriaval na oblečenie. Pre oblečenie bolo charakteristické, že bolo zhotovené z nekvalitných látok a len na máloktorom kúsku odevu by sme našli napríklad gombíky či rozličné ozdoby. V priebehu vojny bolo veľmi zložité získať nový odev, preto sa ženy zameriavali na domácku výrobu oblečenia. Dámske spoločenské šaty, kam tiež patria aj svadobné šaty, sa bežne šili zo záclon. Podmienkou však bolo, aby mala záclona čo najviac čipiek, ktoré spravili šaty krajšími a luxusnejšími.

V súčasnosti sa dámske spoločenské šaty používajú na nosenie do práce, na dôležité stretnutia, oslavy či na rôzne iné výnimočné príležitosti. Navštívte stránku www.glashgirl.sk, kde nájdete pestrú ponuku dámskych spoločenských šiat. V ponuke sú dámske šaty na rôzne príležitosti.