Lyžovanie- ako začať?


Čoskoro tu máme zimu a pre niektorých sa čas strávený zababušený v deke s príjemnou knihou zdá priam neznesiteľný. A riešenie? Okrem osvedčenej aktivity všetkých vekových kategórií, a teda sánkovania, môžte vyskúšať niečo celkom iné. Hovorím samozrejme o lyžovaní, ktoré v posledných rokoch zaznamenalo zvýšený záujem. Aj na Slovensku už existuje veľa kvalitných lyžiarskych centier, ktoré ponúkajú kurzy tak pre začiatočníkov, ako aj podporu pre profesionálov, ktorí si chcú nechať skontrolovať alebo opraviť svoje vybavenie. Dnes už je samozrejmosťou, že lyžiarske strediská majú vo svojom areáli nielen požičovne lyžiarskeho vybavenia ale ponúkajú ich aj na predaj. Prejdime však na začiatok. Bez poriadneho vybavenia niet žiadneho lyžovania.

lyže

1.      Helma- prioritou pri výbere by mala byť funkčnosť a pohodlnosť, a lyžiarsky trh ponúka na výber veľa možností, takže si určite vyberiete tú Vašu.

2.      Palice- pri výbere palíc je dôležité riadiť sa podľa svojej výšky. Bude tu treba trochu matematiky. Správna dĺžka palíc sa totiž dá vypočítať nasledovne: telesná výška x 0,7.

sníh

3.      Lyže- tu je dôležité vedieť, akému štýlu lyžovania sa chcete venovať a opäť závisí od Vašej výšky. Tomu zodpovedá aj ich dĺžka a tvar. Sú to nasledovné: zjazdové lyžovanie, bežecké lyžovanie, freeride a freestyle alebo all-mountain. Pre začiatočníkov sú tu potom aj zjdazdové lyže s rádiusom 9 až 14 metrov. Vyznačujú sa ľahkou ovládateľnosťou a toleranciou k chybám techniky, kde by ste pri pokročilejších typoch lyží vyleteli z dráhy.

4.      Lyžiarske okuliare- nemenej podstatnou časťou výbavy sú aj špeciálne lyžiarske okuliare, ktoré ochránia Vaše oči, vzhľadom k tomu, že kombinácia slnko a sneh môžu mať za následok aj dočasnú slepotu. Pri výbere okuliarov sa treba riadiť jednoduchým pravidlom a teda, či budete na svahu počas dňa alebo neskôr večer. Pre prípad denného lyžovania sa odporúčajú okuliare s tmavými sklami na jasný slnečný deň alebo žlté sklá v prípade hmly. Pre nočné/večerné lyžovanie sa odporúčajú okuliare s bielymi sklami, ktoré neovplyvňujú viditeľnosť.

kafe
 
Ak už máte vybavenie, nie je problém poobzerať sa po šikovnom inštruktorovi lyžovania, ktorí sú v každom poriadnom lyžiarskom centre. Veľa šťastia!