Muž alebo tupá gorila?


Žiaden rozumne zmýšľajúci človek by sa nevzdal kúsku svojej slobody, pokiaľ by v tom nevidel vyšší význam. Vyšší význam samozrejme existuje a ak chceme svoj život spestriť kvalitnejším smerom, niekedy skrátka musíme i niečo obetovať. Ale prakticky si to ani neuvedomujeme, nakoľko máme pred sebou vidinu niečoho lepšieho a vidíme, že náš život nabral lepší smer. Týka sa to hlavne dvoch vecí. Práce a vzťahu. Práca je ale skôr donútená povinnosť, kdežto bez vzťahu sa relatívne žiť dá. Ale samozrejme, láka nás vidina krásneho vzťahu s osobou, do ktorej sme zamilovaní a na nejakú bezcieľnu slobodu prestávame myslieť, pretože vzťah je jedna z vecí, aké človek hľadá dobrovoľne, pretože cíti, že jeho život neopísateľne obohatí. Ale z pohľadu obety v podobe slobody musíme tento pojem trochu rozdeliť.

obraz

V tom prvom, romanticky krásnom príklade podstúpime i kúsok tejto obety, ale v podstate nevravíme o akejsi cítiteľnej strate aká by nám vadila, pretože sme sa začali cítiť slobodne v inom zmysle slova. Objavili sme slododu duchaplnú a krásnu, nie bezcieľnu. Teda takýto vzťah považujeme za obmedzujúci možno tak z 10 %, ale z 90 % cítime neopísateľne slobodne romanticky zamilovaný pocit, ktorého sa v žiadnom prípade nechceme vzdať. A to hlavne v prípade,  pokiaľ sa spoja dvaja relatívne tolerantní a empatickí ľudia, ktorí so sebou vzájomne súcitia.
Potom je tu ten druhý prípad. Na začiatok by som rád podotkol, že netolarentí či obmedzujúci vo vzťahu bývajú v tom smutnejšom prípade samozrejme aj muži a to v nejednom prípade, ale keďže je tento článok na tému muži, teda skôr určený pre mužov, pozrime sa na tie metódy, kedy si chlap môže povedať, že je „pod papučou“.

umění

•         Prestane sa obliekať či strihať podľa vlastného vkusu, cca každých 10 minút píše partnerke kde je, s kým je, kedy príde,…plány o tom, kam, s kým a kedy ísť takisto určuje z veľkej časti jeho žena, trávi veľa času v obchode v ženskom oddelení a neustále tlačí vozík s všelijakými ženskými doplnkami, predá svoju namakanú motorku alebo športové auto, aby kúpil kombík, v čase voľna je u neho na návšteve snáď nonstop svokra alebo ženin brat, je zdravo a pravidelne cvičí nie zo svojho, alez  presvedčenia ženy alebo zasa naopak, zje všetko, čo uvarila, nech tak priberie aj 10 kíl, alebo čáka doma, pokiaľ sa jeho žena uráči prísť konečne domov, či akceptuje rozmaznaného no nervózneho psíka, ktorý ho nenávidí, avšak kúpila ho žena bez jeho súhlasu.