Peniaze, peniaze, peniaze

V súčasnej dobe sa naozaj všetko točí okolo peňazí. Ráno sa zobúdzame s vedomím, čo všetko treba dnes vybaviť. Ísť do obchodu, cestou do práce natankovať benzín. Zaviesť deti do škôlky a školy, kde treba vyplatiť školné. Deťom krúžky. Mladšia dcéra potrebuje zimné topánky. Manžel bundu.  Poobede ešte na poštu, vyplatiť inkaso a faktúry za telefón.

Nesmiem zabudnúť, že budúci týždeň odchádzam na tri dni na školenie do Prahy. Bude si treba nechať nejakú finančnú rezervu. Hm, na tú hnedú kabelku, čo sa mi tak páčila vo výklade, asi nezostane…. Bežný, každodenný život hocikoho z nás. Bežné, každodenné výdavky. Peniaze.
bohatá kočka
A to je len začiatok! Ešte sme neprelúskali ostatné oblasti nášho života! Čo tak napríklad zdravie? Keď na nás zaútočí choroba, človek naozaj nehľadí na peniaze. Zabehneme do lekárne, s receptom, alebo bez, aj tak nás to stojí nemalé peniaze. Pani za okienkom s milým úsmevom vždy vie, čo doporučiť, aby sme sa cítili lepšie.

Bodaj by aj nie, za tie peniaze! Poviem úprimne, už sa ani nepamätám, kedy som v lekárni platila menej ako 3 eurá. Lenže zatiaľ sme riešili chorobu typu soplík a chrípka. No čo ak sa staneme my alebo niekto z našich blízkych obeťou niečoho vážnejšieho, kde kvapky do nosa a antibiotiká na predpis nezaberú.
vyrovnané bankovky
Je treba operácia, každodenné dochádzanie na vyšetrenie, často do nemocnice mimo nášho bydliska, niekedy aj na druhý koniec republiky. Peniaze vynaložené na liečbu ťažko chorého člena rodiny veľmi citeľne načrú do rodinného rozpočtu. Nezriedka takéto výdavky rodinu aj zruinujú. Často počúvam v svojom okolí názor, že zdravie si človek nekúpi. Ale je to naozaj tak? Podľa mňa to už dávno neplatí.

Pokiaľ má človek dostatok peňazí, ľahko si v chorobe zadováži kvalitnejšie lieky, kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť napríklad na súkromnej klinike, alebo si zaplatí rýchlejšie vyšetrenia, potrebné k včasnej diagnostike svojej choroby. Bohužiaľ, nie sme si rovní. Aj zdravie sa už meria množstvom peňazí.

A čo tak sa pozrieť na duchovné potreby človeka? Veď k životu patrí aj odpočinok. Napríklad dovolenka – cesta k moru, na hory, lyžovačka, welnes. Potreba prečítať si knihu, zájsť občas do kina či divadla.  To všetko si môžeme dovoliť kúpiť. Ale iba ak máme peniaze!