Vzdali by ste sa vlastného blaha v prospech väčšiny?

Na jednej strane asi každý z nás túži po nadmernom bohatstve, no zároveň by sme túžili po rovnoprávnom systéme, v ktorom by dominovala stredná trieda. Myšlienka vytvoriť systém, v ktorom by neboli výraznejšie sociálne rozdiely, v ktorom by bola istota a neexistovali by situácie, kedy by ľudia zostali bez domova či bez dostatočného príjmu znie určite skvele, rovnako ako aj predstava zabezpečenia strednej triedy, kedy by sme neboli svedkami predvádzania sa smotánky, ale ani bezdomovcov pri kontajneroch. No fakt, že dnešný systém takýto nie je, nás tvrdo zobudí zo snov a vtiahne do prísnej reality boja o každý cent a o budúcnosť svoju i svojich blízkych. Budujeme kapitalizmus, na demokraciu sa zabúda a socializmus je dávno z hry.

zlato

Pokiaľ však chceme spravodlivejší a rovnovážnejší systém istôt, nesmieme hľadať chybu iba v politike, ale zamyslime sa aj nad sebou. Z pozície, kedy sa radíme sotva k strednej triede radi kričíme, že peniaze by mali ísť nám, „obyčajným ľuďom“. No teraz si položme ruku na srdce a zamyslime sa, aký by sme mali názor v prípade, ak by sme tými bohatšími boli my.

  • Ja si myslím, že väčšina z nás by kričala pravý opak a názor by sme rýchlo zmenili, respektíve nechceli by sme sa podeliť ani o cent a zrazu by sme zastávali myšlienku, že nadbytok si zaslúžime a potrebujeme ho a to, že je niekto z chudobnejších pomerov je iba jeho problém a jeho chyba.

Zastávame názory podľa našich skúseností a súčasnej situácie. Predstavte si situáciu, v ktorej máte oveľa vyšší plat a vláda by vydala zákon, že „boháčom“ sa zvýšia dane. Z pozície „boháča“ by vám toto vyhlásenie určite vadilo, no práve takýmto systémom je možné začať tvoriť skutočnú strednú triedu. Aj spoločnosť by tak musela byť uvedomelejšia a uprednostniť záujmy kolektívu pred vlastným blahom.

poklad

V niektorých krajinách, najnovším príkladom je Fínsko sa dbá na budovanie strednej triedy prepracovaným systémom .