Finančné služby


Spoločností, ktoré nám takéto služby poskytujú je dosť. Avšak o moc viac je služieb, ktoré dané spoločnosti ponúkajú.
Banky
Najprv si ujasnime, aké druhy bánk existujú. Banky delíme na štátne, súkromné, družstevné, komunálne a verejnoprávne inštitúcie. Tieto banky sa teda delia podľa vlastníctva.

euro

Štátna banka Slovenska má názov Národná banka Slovensko. Banka pôsobí od roku 1993, od roku 2009 sa stala súčasťou Eú. V skratke NBS má teda dohľad nad ostatnými slovenskými bankami a nad NBS má dohľad Európska únia, čiže je súčasťou centrálnej európskej banky.
Súkromné bankypoznáme ako akciové spoločnosti, či spoločnosti s ručením omezením.

Družstevné bankysú založené na podielovom družstevnom vlastníctve, čiže podnikajú tak povediac na vlastnú päsť.
Komunálne bankychápeme ako obené banky. Riadia a posyktujú finančné služby, každá iba vo svojej obci, či meste.
Verejno- právne inštitúcie nám umožňujú riadiť svoje financie, mať o nich prehľad. Sú to proste inštitúcie, ktoré sú ovplyvňované verejnosťou.

logo

Banky nám poskytujú následovné služby:

Pôžičky a úvery, povinné alebo rizikové poistenie, platbu za energie, sporenie a stavebné sporenie, hypotéky, bežné účty pre mladých aj seniorov a možnosť využívať kreditné karty.
Pôžičky a úvery využijeme napríklad prípade, ak ide kupovať domov. V hotovosti toľko tak veľa eúr nemáme, čiže sme nútení zobrať si pôžičku a následne ju splácať. Koľko a v akom množstve budeme splácať záleží na tom, aký obnos peňazí si požičiame.

Poistenieje povinné, ako v prípade povinnej mesačnej platby zdravotnej poisťovni. Platí sa cca 60 eúr mesačne, v prípade, ak by kvôli nám musela zasahovať zdravotná služba. Toto poistenie je teda povinné a platí ho za nás zamestnávateľ, úrad práce alebo si ho môžme platiť i sami. V prípade, kebyže odídeme zo zamestania a aj úradu práce. Nepovinným poistením sa chránime v prípade úrazu. Ak sa nám stane úraz a nebudeme schopní zarábať, toto poistenie by nás malo kryť.
Bežné účtyposkytujú službu hlavne mladým, ktorí si začínajú zarábať a chcú si založiť vlastný účet.
Termíny kreditná karta, hypotéka, sporenia sú nám všetkým jasné.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup