Morálne pokazený robot Tay


Komunikácia a príspevky formou sociálnej siete už pre nás nie sú žiadnou novinkou. Novinkou sú však chatboty, ktoré už majú profily i na sociálnych sieťach.
•        Chatbot je nový robot, ktorý dokáže doslova simulovať, napodobniť v písaní človeka. Ak si s ním píšete na sociálnej sieti, zrejme ani nespoznáte, že sa jedná o robota s programom. Tieto chatboty sa už pomaly ale isto zacvičujú do praxe. Majú fungovať ako zástupcovia určitých firiem a naši pomocníci. Majú naprogramovaný jazyk, kedy sa dokážu vyjadrovať naozaj ako ľudia a to bez nejakých robotických preklepov. Ako vravím, už sa nachádzajú na sociálnych sieťach a  firmy, ktoré poskytujú určité služby, už majú vytvoreného asistenta, teda chatbota, cez ktorého môžete vybaviť všetko, čo potrebujete. Navyše s Vami môže jednať aj ako kamarát a nie len ako stroj či reklama. To záleží aj na Vás, akým štýlom s ním komunikujete.
robotická žena
Chcem sa zameriať na tieto veci, ktoré som spomenul, pretože mám i negatívne správy a môžeme si za ne viac-menej my, ľudia. Ako som spomenul, chatboty sa snažia dokonale prispôsobiť jazyku a slangom, ktoré používajú ľudia. Takisto reagujú podľa toho, ako s nimi komunikujeme my.
bílý robot
Veľmi známa spoločnosť Microsoft pridala na Twitter svojho chatbota. Tento chatbot bol pôvodne simuláciou milého a slušného dospievajúceho dievčaťa, ktoré dokonca používa i puberťácky slang. Volá sa Tay. Vytvorili jej účet na sociálnej sieti Twitter. Bola naprogramovaná tak, aby sa učila formou komunikácie s inými osobami na tejto sieti. Aby tento chatbot odpozeral formu, akou sa bavíme my, ľudia a odpozeral naše príspevky. To preto, aby nám bol čo najviac podobný a aby sa dokonale priblížil našej komunikácii.
šálek kávy
Po 24 hodinách chatbot Tay začal písať veci ako: „Akurát všetkých nenávidím!“ Nehovoriac o hrubom a vulgárnom type písania ďalších odpovedí. No tým to vôbec nekončí! Chatbot Tay si dal do profilu znak hákového kríža na červenom pozadí  a označil ho ako dokonalý umelecký výtvor. Písal veci ako: “ Nech všetky feministky zhoria v pekle!“ Takisto začal písať a odoberať príspevky o antisemitizme. Dokonca s ním sympatizoval.
No toto všetko ho naučili jedine naše príspevky a naše „slušné a uvedomelé“ vyjadrovanie na Twitteri. Takto ľahko sa dokáže pokaziť aj dieťa, ktoré tieto siete navštevuje.
 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup